Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Polska – kraj węgla
17 października 2019
W Katowicach o roli małych i średnich przedsiębiorstw
16 października 2019
Place zabaw od PGG dla dzieci w gminach górniczych
14 października 2019
Śląsk będzie coraz lepszym miejscem do życia
10 października 2019
Oddali hołd ofiarom katastrofy
10 października 2019
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
6 lutego 2015 Trybuna Górnicza autor: Witold Gałązka
Holding gotów na rzeczywistość (rynkową)
Jednym z pięciu celów stawianych przez zarząd KHW jest wydobycie węgla o parametrach cenionych przez rynek
fot: ARC

Wygaszenie Bożych Darów, sprzedaż ZEC i dobrowolne odejście 4 tys. pracowników do 2020 r., ale też odchudzenie o 20 proc. administracji, niepomniejszanie wydobycia i stałe nakłady na modernizację kopalń - oto pomysły zarządu KHW na uzdrowienie firmy, które w zeszły piątek, 30 stycznia, poznali związkowcy.

Program naprawczy KHW jest propozycją "działań dostosowujących do warunków zmieniającego się otoczenia gospodarczego" (w nazwie, dla odróżnienia, celowo uniknięto terminu "restrukturyzacja", kojarzonego z likwidacją zakładów i zwolnieniami). Dyskusja nad ich szczegółami kontynuowana ma być ze stroną społeczną w czwartek, 5 lutego. Wśród pięciu celów programu są długoterminowa poprawa rentowności, koncentracja wydobycia i większa wydajność, wydobycie węgla o parametrach cenionych przez rynek (grube sortymenty), zapewnienie źródeł finansowania przez "uwiarygodnienie spółki jako stabilnego podmiotu gospodarczego".

Interesującą cechą programu jest wielowariantowość: autorzy pokazują kilka możliwości i analizują ekonomicznie ich skutki. Nie ukrywają, że przyjęcie tzw. wariantu wyjściowego, czyli dzisiejszego stanu KHW, doprowadzi przy dzisiejszych cenach do szybkiej utraty płynności finansowej i bankructwa spółki.

Wydobycie powyżej 10 mln t
Pierwszym założeniem technicznym jest "utrzymanie wielkości wydobycia i sprzedaży na poziomie ok. 11 mln t w 2015 roku oraz powyżej 10 mln t w kolejnych latach". (W tym celu rozbudowa frontu eksploatacyjnego i przyspieszenie robót przygotowawczych mają nastąpić w ruchach Staszic i Wesoła. Wujek ostatecznie zrezygnuje z drogiej podsadzki i razem z Wesołą przystosuje się do szybszego transportu ludzi m.in. przenośnikami.).

Po drugie górnicy kopalń KHW mają przejmować roboty wiertniczo-górnicze i usługi zlecane teraz firmom obcym. (W tym roku nie da to jeszcze oszczędności, ale w przyszłym już 25 mln zł, w 2017 - 40 mln zł, a od 2018 do 20120 r. aż 280 mln zł!).

Po trzecie Holding chce pożegnać się z pokładami węgla kiepskiej jakości: m.in. w Wujku wstrzymana zostałaby eksploatacja z pokładu 404/5, a w Wesołej - 318. W innych miejscach nakłady na inwestycje mają być przynajmniej tak duże, jak wielkość amortyzacji, dzięki czemu zachowana zostanie ciągłość produkcji.

Ulgą dobrowolne odejścia
Nieporównanie największe oszczędności w zestawieniu do 2020 r. może przynieść firmie tzw. optymalizacja zatrudnienia (już w tym roku 106 mln zł, w 2016 r. - 249 mln zł, w 2017 - 331 mln zł, a potem do 2020

Strona
1
2
3
4
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (17)
  • aktualny prac. 7 lutego 2015 12:26:58
    Profile Avatar

    Narzekamy na Sosnowiec,a tam umieli się skrzyknąc i bronili swojej kopalni,aż Kopaczowa przyjechała.Panowie z czerwonego budyneczku(zwiazkowcy) gdzie qwa jesteście? Tylko geszefty,imprezy z zarządem i pijaństwo was interesuje,a nie załoga i dobro najstarszej kopalni! Na kopalni jest 16 zwiazków,a kto do załogi wychodzi??? Zenek,co nie umie zdania sklecic!!! Ale przynajmniej On ma odwagę wyjśc. Sami musimy zacząc się mobilizowac,a później wypierdol....związkowców co siedzą na naszej łopacie

  • aktualny prac. 7 lutego 2015 12:22:32
    Profile Avatar

    Wciskają,że na pole "D" nie mają pozwolenia prezyd.miasta Tychy,a firmy dalej drążą w tym polu chodniki.O co qwa kaman??? Jak nie mam pozwolenia ,to nie wydaje milionów na inwestycje!!! W tym polu jest przewidziane 28 scian o grubości 2 metry dobrej jakości węgla.Dla kogo to szykujecie??? Za rok,półtora pan Mróz będzie trzepał kasę i bedzie się opłacac,jak na Silesii,ale panów z Damrota już nie będzie.Oni zrobili swoje. Nikt nie broni tej gruby.

  • aktualny prac. 7 lutego 2015 12:16:41
    Profile Avatar

    Ho,teraz się kapli,że firmy zabijają holding??? Jeszcze dwa lata temu na Bożych Darach było 61 firm!!!!!!!!!!!!!! Tak,61 firm.Dwu,trzy osobowych itd. Od trzech lat ładuja w nowe inwestycje na kopalni i tak ją zajechali!!! Długów 220 milionów.Pytam- czy górnicy zrobili te długi???? Dziś zamknąc Boże Dary,jutro Wujek,później Wieczorek itd.Co zostanie?-Smród po Holdingu!!! 90 etetów nadsztygarskich,po co to komu???? Jestem pewny,że sa tak potrzebni,jak umarłemu kadzidło! Gnoje i nieroby.

  • pracownik 7 lutego 2015 08:46:35
    Profile Avatar

    W pokojach w siedzibie holdingu siedzi od dwóch do czterech osób - niech holding powie CO ONI TAM ROBIĄ?? Ale macie racje, sprzedajcie Boże Dary! mam nadzieje że mnie razem z nimi, z przyjemnością popatrzę jak holding tonie :) A związki niech sobie darują bo i tak nic nie załatwią, sami tylko kase ciągną... szkoda słów.

  • pracownik 7 lutego 2015 08:36:58
    Profile Avatar

    Może w pierwszej kolejności zlikwidujecie CUW gdzie przenieśliście kobiety z przeróbki bez doświadczenia(i wykształcenia) z podwojoną pensją i nikt nie wie co one tam robią(wiem z bezpośrednio od takiej pani, która tylko układa papierki i parzy kawę), mimo iż na kopalniach dalej zostały panie co wykonują swoją pracę. Może zlikwidujecie stanowisko "dyspozytora holdingowego" - chłopaki, często nadgórnicy delegowani z kopalni, wykonują pracę opiekunów kopalń.

  • Mały 7 lutego 2015 00:36:04
    Profile Avatar

    404/5 na wujku juz Rok nie fedruje!!!!!!!!!!!!!!!

  • Łukasz 6 lutego 2015 20:57:47
    Profile Avatar

    To otwórzcie sprzedaż węgla przy kopalni za gotówkę 350-400 zł za tonę to kolejka będzie od Tychów po Sosnowiec

  • Łukasz 6 lutego 2015 20:51:36
    Profile Avatar

    Hala brakuje pół wydobywczych całe pole w i pole d przygotowane do wydobycia, wywalcie kombajn z famuru do niskich pokładów ktory w węglu staje ile famur płaci kar za ciągły postój?

  • luks 6 lutego 2015 16:03:12
    Profile Avatar

    Czemu nic nie pisze o przeniesieniu siedziby z Damrota na którąś z kopalń? Czyżby bali się tego, że górnicy zobaczą ilu i kto tam jest? Aż strach pomyśleć, ale zapewne nepotyzm na 100% maczał palce w obsadzie stanowisk. Redukcja administracji o 20%? A gdzie wzmianka o likwidacji dla nich np. Barbórek?? Przecież to biurokraci, a nie górnicy! Chyba, że liczy się fedrunek ton papierów to przepraszam.

  • luks 6 lutego 2015 15:56:18
    Profile Avatar

    Chcą oddać Boże Dary do SRK, ale również mają w planach ubieganie się o koncesje na te pokłady, tylko pytania jakie trzeba zadać takie: -ile będzie wynosić droga do pracy od Staszica panowie zarządcy? Czy nie okaże się tak, że znowu wydłuży się nam czas dojścia i w efekcie skróci czas efektywności pracy?? -jaki inwestor właduje kasę do holdingu, żeby ten mógł sięgnąć po węgiel z górnej półki i zarabiać? Za uścisk prezesa dłoni to zrobi?? Śmierdzi przekrętem od dawna...

  • życzliwy 6 lutego 2015 14:58:55
    Profile Avatar

    W tym Holdingu mają jasnowidza chyba skoro wiedzą co będzie w 20180roku i że kopalnia jeszcze będzie fedrować....

  • Darirk 6 lutego 2015 12:40:13
    Profile Avatar

    Jak nic na wiosnę będzie młyn ... Lepiej zawczasu połączcie siły z górnikami z JSW.

  • ja 6 lutego 2015 11:44:07
    Profile Avatar

    kiedy zlikwiduje sie przywileje administracji do cholery!!!!!!!!!!!!!!! kiedy sie wywali nadsztygarow i kiedy ograniczy sie liczbe ZZ i ich uposazenia niech darmozjady sie utrzymuja ze skaldek

  • leszek 6 lutego 2015 11:20:32
    Profile Avatar

    Bardzo dobry program naprawczy ,ale znając życie tępaki ze związków znowu będą go blokować.

  • KWK 6 lutego 2015 11:18:19
    Profile Avatar

    nierentowne pozamykaĆ.wszystko w temacie.

  • obserwator 6 lutego 2015 10:36:39
    Profile Avatar

    Jeśli te Barany z Holdingu zamkną lub sprzedadzą KWK Murcki które posiadają największe ze wszystkich kopalń udokumentowane złoża to Staszic po fedruje może jeszcze 2, 3 lata i im się złoża skończą bo obecnie i tak fedrują złoża Murcek. A wcześniej zamkną Wieczorek, Wujek no i Staszic jak dobrze zostanie Wesoła jeśli jej wcześniej nie zajadą. A na końcu zostanie gmach Holdingu na Damrota z darmozjadami i nierobami srającymi w stołki i okaże się że to właśnie gmach na Damrota najlepiej fedruje.

  • Hajer 6 lutego 2015 10:08:38
    Profile Avatar

    Wreszcie, kurcze wywalić tych co mają uprawnienia, pociotków i już się załoga uszczupli o parę tysiaków, nierentowne gruby zamknąć , pozamiatać i spokój. Niech będzie jedna gruba przynosząca zyski a nie 5 trupów...

  • EKYWP
    user