Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Dar dla tych, którzy walczyli o powrót do Polski
18 lutego 2020
Strugiem po rekordowe wyniki
12 lutego 2020
Górnicze podsumowanie roku przy muzyce Straussa
10 lutego 2020
Jerzy Markowski nowym prezesem SITG
7 lutego 2020
Pierwszy w Polsce wóz do prac pod napięciem
4 lutego 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
10 października 2012 Portal gospodarka i ludzie autor: MD
Emerytury górnicze są solą w oku rządzących
- Najbardziej zaskakująca w tym wszystkim jest próba dzielenia ludzi na tych, którzy pracują przy wydobyciu i na tych, którzy niby nie mają z nim nic wspólnego - zauważa Józef Czyczerski,przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność
fot: skgrm.pl

We wtorkowym (9 października) wydaniu Dziennika Gazety Prawnej pojawił się artykuł pt. "Trzy sposoby na górników", w którym przedstawione zostały trzy scenariusze zmian w emeryturach górniczych. Portal górniczy nettg.pl o komentarz w tej sprawie poprosił liderów związków zawodowych. Poniżej przedstawiamy opinię Józefa Czyczerskiego, przewodniczącego Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność.

Uważam, że wszelkie prace związane z emeryturami górniczymi są robione ewidentnie na siłę. Temat ten jest solą w oku rządzących i nie wierzę w deklaracje, że nic w kierunku zmian górniczego systemu emerytalnego nie jest robione.

Najbardziej zaskakująca w tym wszystkim jest próba dzielenia ludzi na tych, którzy pracują przy wydobyciu i na tych, którzy niby nie mają z nim nic wspólnego. W górnictwie miedziowym, w którym eksploatacja jest prowadzona na głębokościach od 1000 do 1200 metrów, ciężko jest definitywnie określić, kto pracuje przy wydobyciu, a kto nie, bo jest to złożony cykl produkcyjny. Na dodatek, warunki pracy powodują, że dniówki w górnictwie miedzi są skracane do 6 godzin. Środowisko pracy tak bardzo wpływa na organizm człowieka, że górnicy po 25 latach są wyniszczeni. Jeżeliby mieli pracować dłużej, to pojawia się kwestia badań lekarskich, których z racji wyeksploatowania organizmu, wielu górników mogłoby nie zaliczyć. Co wtedy z takimi ludźmi należy zrobić? Zostają bez środków do życia, a na pytanie co dalej, odpowie im się, że trzeba się przekwalifikować.

Zmiany w systemie emerytalnym mają doprowadzić do sytuacji, w której człowiek przechodząc na emeryturę, niewiele z niej skorzysta. Mogę podać kilka takich przykładów z ostatniego roku, kiedy żegnałem na cmentarzu moich kolegów górników. Wszyscy oni byli na emeryturze zaledwie kilka lat, ale wyniszczenie organizmu dało o sobie znać. Dlatego pytam się, czy górnik może pracować więcej niż 25 lat? Te przykłady najlepiej pokazują, że nie.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (15) pokaż wszystkie
 • a 11 października 2012 09:55:52
  Profile Avatar

  nie rozmawiamy o mundurowych tylko o górnikach. Oprócz mundurowych jest 80 % społeczeństwa które nie maja nic do powiedzenia w wielu kwestiach. Ja nie piszę żeby górnicy pracowali do 67 roku życia, ja pisze że obecny status quo jest nie do przyjęcia dla reszty społeczeństwa w dłuższej perspektywie. I nie chodzi tu o ludzka zawiść ale o społeczną niesprawiedliwość co do ponoszenia ciężaru reformy emerytalnej pod kątem finasowym jak i czysto ludzkim. A mundurowym już częsciowo obcięli przywileje i nie wierze że na tym się skończy.

 • swot 11 października 2012 09:42:19
  Profile Avatar

  Dobra ok, dlaczego mundurowi mają z 15 na 25 lat ? Co se będą żałować odrazu walnąć do 67 wszystkim. A mundurowy nie robi nic bardziej niebezpiecznego niż górnik czy reszta obsługi pracująca pod ziemią.

 • a 11 października 2012 09:37:52
  Profile Avatar

  ..przecież sprawa dotyczy całej branży a nie tylko operatorów kombajnów, mechaników etc więc jak można rozmawiać. Podając nawet zarobki na tych stanowiskach nie pokazujesz ile masz na pasku w danym miesiącu tylko dochód roczny na PIT-cie podzielony przez 12. wieć z tych Twoich 4500 brutto robi się 5500 albo i jeszcze wiecej. Wy chyba nawet nie zdajecie sobie sprawy że sami sobie zrobicie krzywdę bo długo to tak nie pociągnie (mam na myśli przywileje i bardzo wczesne emerytury). Wcześniej czy później traficie pod młotek bo niestety nie bedzie państwa stać na taki luksus a z drugiej strony węgiel jako źródło energii pomału staje sie coraz mniej nazwijmy to popularny.

 • swot 11 października 2012 09:28:53
  Profile Avatar

  Podawanie średniej to zatajanie prawy. MA to na celu tylko skłócenie społeczeństwa. Gdyby były wyszczególnione konkretne stanowiska kto ile zarabia z pewnością inaczej każdy by spojrzał na to. No ale jeśli jesteś taki oświecony i dajesz sobie wciskać bzdury średnią zarobku to nie mamy o czym dyskutować.

 • a 11 października 2012 08:49:09
  Profile Avatar

  ..średnią posługują się wszyscy nawet w Biedronce więc tu nie opowadaj głupot. Wszystkich, oprócz was dotykają zmiany a wy dalej tkwicie w głębokim socjaliźmie. Jak cośzmieniać to broń boże utylko nie uwas. Statystyki nie kłamią i warto może by wymienić kilka spółek w których średnie wynagrodzenie jest najwyższe. Dla przypomnienia do średniej wliczaja się także: barbórka, 14 pensja, wszelkie bonusy, dopłaty, zniżki ulgi etc.

 • swot 11 października 2012 08:39:30
  Profile Avatar

  @a, chyba jesteś nienormalny. Według czego sądzisz że górnicy zarabiają najwięcej ? Czekam na konkretne argumenty, bo to że podają średnią wliczając dyrektorów to najgorsze co może być i robi idiotów ze społeczeństwa.

 • a 11 października 2012 07:50:59
  Profile Avatar

  czyli TYLKO górnicy odrabiają chorobowe a pozostała chołota społeczeństwa nie??? heh dobre. Jakby ZUS naliczał kapitałowo to nie mieli by emerytury wyższej niż wynagrodzenia !!! 1,8 to jest przelicznik czasowy jak i kapitałowy, być może to nie każdy wie ale tak właśnie jest że i wasz kapitał w ZUSie jest waloryzowany o ten wskaźnik. Wam i tylko wam.

 • ZUS== odpowiada 11 października 2012 07:30:41
  Profile Avatar

  ZUS NALICZA GÓRNIKOM EMERYTURY KAPITAŁOWO !!!!! dniówki 1,8 są nie aktualne [ do wiadomości ]lata pracy nie mają znaczenia przy ustalaniu wysokości emerytury tylko K A P I T A Ł czyli ile odprowadził górnik do zusu !!!!!!!!!!!!!! w górnictwie każde chorobowe się odrabia nawet 7 dni grypowego !!! w dobie bezrobocia nawet ciężka praca jest obiektem zazdrości nie mówiąc o wcześniejszej emeryturze oby rozsądek zawsze zwyciężał !!!

 • a 11 października 2012 07:19:29
  Profile Avatar

  macie najwyższe zarobki w kraju i jeszcze chcecie żeby je wam, i tylko wam, zrównali do zachodch. Egoizm wielką gębą. Takiego górnictwa to ja nie chce w polsce co to sa równi i równiejsi. Społeczeństwo już was w kwestii emerytur i przywilei nie popiera bo ma tego serdecznie dość. A składki do ZUS to są odciągane od zarobków a nie o 80 % wyższe. Pieprzenie głupot jest chyba wpisane w ten zawód

 • wydobywczy 10 października 2012 22:59:12
  Profile Avatar

  Fakt weźmy pod uwage stan zdrowia poslkich górnikow, po przepracowaniu 25 lat. Proponuje najpierw doporowadzić stan bhp i technologie do posiomu z państw zachodu, następnie płace chociaż do 70 % pensji niemieckiego gornika czy gornika z UK i wtedy myslec nad wydluzaniem wieku emerytalnego. W innym wypadku będziemy mieli niedlugo fale ludzi z ponad 20 letnim doswiadczeniem na dole, z kwalifikacjami gorniczymi i bez zdrowia zeby dalej na dole pracowac. Co za tym idzie taka osoba będzie kaleką na rynku pracy bo mając kwalifikacje górnicze jest sie nie przydatnym w innych branżach. Po co na budowie sekcyjny albo kombajnista albo metaniarz albo ratownik górniczy albo kierowca kolejek podwieszanych? Panie premierze zaczyna pan dobierać się do górnictwa od D..y strony. Zastanówcie sie kto weźmie do pracy 50letniego chłopa bez doswiadczenia w branży i bez zadnych kwalifikacji?

 • Domin 10 października 2012 18:07:14
  Profile Avatar

  Jak się nie opłaca górnictwo to prosze je w całości zlikwidować, górnik rade sobie da tu czy za granicą - tylko co wy będziecie całymi dniami robić po ciemku i w piździawicy? Gaz łupkowy leży, atom leży, chiny i indie ledwo zaspakajają własne potrzeby i wyczerpią wszelkie złoża w kilka lat. Zamiast krzyczeć idź do szkoły górniczej, które właśnie otwierają i zacznij działać. A nie tylko marudzić ze ktoś ma wiecej niż TY , niezależnie od tego czy wiesz czym i w jakich warunkach się zajmuje. pozdrawiam Domin

 • realny nick 10 października 2012 17:31:49
  Profile Avatar

  Czy my kiedykolwiek wyjdziemy z tego PRL-u i komunistycznych przywilei. Jeśli ktoś chce mieć wyższą emeryturę to niech wiecej zarabia i więcej pracuje. PRL to był ustrój równych i równiejszych. Pamietam doskonale sklepy w komendach i w podziemiach komitetów PZPR. Specjalne przywileje dla SB, wojska i górnictwa - tzn. jedynego słusznego przemysłu bo Gierek był górnikiem . Co z tego wyszło???A no to , że z tego do dziśą nie wyszliśmy., Ludzie żyją za 700zeta emerytury a SB-cy za 3-4tys. Podobno skończyła sie komuna szkoda tylko , że nie skończyli się komuniści. Osrtatnio Romney i PiS wygrywa to ostatnia szansa

 • jack 10 października 2012 14:56:57
  Profile Avatar

  Nasze emerytury są liczone ze składek jakie są odprowadzane na nasze konta emerytalne Dniówka 1,8 gościu dla górnika oznacza że składka jaką odprowadza do ZUS jest o 80% wyższa niż ta którą odprowadzasz ty.

 • Rylik 10 października 2012 14:54:28
  Profile Avatar

  Do "M". Dlaczego kopiujesz ten sam komentarz na wszystkich forach. Czyżby nie nauczyli cię korzystać z całej klawiatury?

 • m 10 października 2012 13:49:48
  Profile Avatar

  Panowie górnicy, chcecie emerytury po 25 latach pracy. W porządku ale skoro mówicie że to sobie WYPRACOWALIŚCIE" to niech naliczają wam emeryture z odłożonych składek a nei ze wskaźnikiem 1,8. Jak dostaniecie emeryture z tego co faktycznie wypracowaliście to może wam sie zmienić zdanie co do długości pracy. Pozdrawiam

 • OXAUP
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Nie żyje górnik z kopalni Piast-Ziemowit
13 lutego 2020
10142
Tysiące miejsc pracy na szali
15 lutego 2020
9614
Strugiem po cienkiej ścianie
15 lutego 2020
8583
W kopalni PGG wycofano załogę
17 lutego 2020
8310
Wypadek na kopalni. Rannego 24-latka zabrał helikopter
19 lutego 2020
7042
Zagrożona przyszłość kopalni
13 lutego 2020
6514
W stronę słońca, czyli styczniowy rekord fotowoltaiki
18 lutego 2020
6219
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu
Patronaty portalu