Chiny: prezentacja możliwości polskiego górnictwa

fot: ARC

Przedstawiciele polskiej misji górniczej na targach Western China International Coal and New Energy Expo

fot: ARC

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wspólnie z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pekinie zorganizowały misję firm górniczych do Chin i Mongolii — poinformował portal górniczy nettg. pl Piotr Dziewit, członek zarządu GIPH.

Celem misji był udział w dniach 23-25 marca w targach Western China International Coal and New Energy Expo (WCICEE) w Xi'an (Shaanxi) oraz w dniach 28-30 marca w Mine Tech Expo w stolicy Mongolii Ułan Bator.

W wyjeździe uczestniczyli reprezentanci firm: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Węglokoksu, Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów, Pumaru, Becker-Warkop-u, Fasingu, Hydromech oraz dyrektorzy kopalń "Krupiński", "Pokój", "Wieczorek" i "Marcel". W sumie 18 osób. Opiekę logistyczną zapewniła firma Ciche Trade and Investment.

Obecna misja była największą delegacją polskiego sektora wydobywczego do Chin od czasu ubiegłorocznej wystawy China Coal and Mining Expo 2011 w Pekinie, w której uczestniczyły 23 firmy z naszego kraju.

Stoiska polskie na targach w Xi'an i Ułan Bator zorganizowane zostały przez WPHI w Pekinie, które udostępniło swoją powierzchnię wystawienniczą uczestnikom misji. Firmy przygotowały bogate zestawy materiałów promocyjnych: katalogów folderów, gadżetów reklamowych oraz materiałów multimedialnych, w większości w języku chińskim.

W piątek, 23 marca, WPHI Pekin wspólnie z CCPIT Shaanxi zorganizowały na terenie targów w Xi'an seminarium promocyjne polskiego sektora górniczego. Ze strony chińskiej uczestniczył wiceprezes CCPIT Shaanxi oraz około 30 zaproszonych przedstawicieli chińskich firm górniczych, głównie z prowincji Shaanxi, Shanxi i Ningxia.

Syntetyczny raport na temat polskiego górnictwa przedstawił prezes GIPH, Janusz Olszowski, po którym prelekcje wygłosili przedstawiciele wszystkich firm biorących udział w misji — łącznie 9 prezentacji multimedialnych.

Wiceprezes CCPIT Shaanxi w swoim wystąpieniu podziękował za przyjazd tak dużej misji polskich firm górniczych do Xi'an oraz organizację seminarium, podczas którego chińscy goście zapoznali się z kompleksową ofertą firm polskich w zakresie budowy i remontu kopalń, prac inżynierskich, projektowych, dostawy maszyn i urządzeń górniczych a także możliwości udziału chińskich inwestorów w projektach inwestycyjnych w polskim przemyśle wydobywczym i energetycznym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czy kolejka wąskotorowa wróci do Tauron Parku Śląskiego?

W Tauron Parku Śląskim przywracana są dawne atrakcje. Oddano też do użytku dwa odcinki historycznej trasy Kolei Linowej Elka, a od ubiegłego sezonu działa już nowe kąpielisko Fala. Czy jest szansa na powrót jeszcze jednej atrakcji – parkowej kolejki wąskotorowej? Zapytaliśmy o to prezesa parku Pawła Bilangowskiego.

Domański o danych GUS: Polska gospodarka rośnie coraz szybciej

Odblokowaliśmy inwestycje, środki europejskie i finansowanie samorządów - skomentował opublikowany w czwartek szybki szacunek wzrostu PKB minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Podkreślił, że polska gospodarka rośnie coraz szybciej.

Śmiertelny wypadek w KWK Pniówek. Nie żyje 48-letni górnik

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w czwartkowy poranek w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek. Zginął 48-letni ślusarz, który wykonywał prace związane z demontażem obudowy ścianowej.

Ile wyniosła inflacja w lipcu? Jedna kategoria wyraźnie w górę

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2026 roku były o 3 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 0,8 proc., a największy wpływ na wzrost cen miał transport.