Zysk netto Grupy Orlen wyniósł 2 mld 761 mln zł

1647343924 rafineria orlen 13

fot: Orlen

Zbiornik w Rafinerii Gdańskiej może magazynować LPG pod ciśnieniem 17 barów w temperaturze od minus 45 do plus 55 st. C.

fot: Orlen

Zysk netto Grupy Orlen za sześć miesięcy tego roku wyniósł 2 mld 761 mln zł i był niższy o 12 mld 729 mln zł niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - poinformował w środę wieczorem koncern w skonsolidowanym raporcie półrocznym.

Po uwzględnieniu podatku dochodowego w kwocie 2 mld 773 mln zł zysk netto Grupy Orlen za sześć miesięcy 2024 r. osiągnął wartość 2 mld 761 mln zł i był niższy o 12 mld 729 mln zł rok do roku - przekazał koncern w raporcie giełdowym.

W komunikacie prasowym koncern poinformował, że Grupa Orlen, mimo rosnącej presji otoczenia makroekonomicznego, zakończyła drugi kwartał tego roku z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO, z wyłączeniem efektu regulacji, na poziomie 11,3 mld zł, wyższym o 8 proc. rok do roku. Jak podkreślono, pozytywny wpływ na wynik miał segment energetyki.

Do osiągnięcia dobrego rezultatu przyczyniło się też zwiększenie wolumenów w segmencie wydobycia, które kompensowało negatywny wpływ makro - zaznaczył jednocześnie Orlen. Koncern wyliczył przy tym, że w ciągu sześciu miesięcy tego roku przeznaczył 14 mld zł na inwestycje wspierające transformację energetyczną i zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Jak ocenił prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, w drugim kwartale tego roku koncern pokazał, że wzmocnienie kompetencji zarządczych już w krótkim terminie może wspierać osiąganie solidnych wyników, nawet w niesprzyjającym otoczeniu makroekonomicznym.

- Przy spadkach rok do roku kluczowych dla nas wskaźników, w tym marż rafineryjnych i petrochemicznych, dyferencjału oraz cen energii elektrycznej i gazu, wypracowaliśmy ponad 11 mld zł oczyszczonego wyniku EBITDA LIFO. Zgodnie z zapowiedzią: przyspieszyliśmy - podkreślił Fąfara, cytowany w komunikacie prasowym.

Zwrócił uwagę, że Grupa Orlen buduje zupełnie nowy ład korporacyjny oparty na przejrzystych zasadach. Wspomniał przy tym, że w pierwszym półroczu niemal we wszystkich spółkach koncernu przyjęto jednolitą politykę zarządzania bezpieczeństwem pracy, co już teraz przełożyło się na obniżenie współczynnika wypadkowości kwartał do kwartału.

Prezes Orlenu podkreślił jednocześnie, że koncern realizuje strategię zwiększania mocy w energetyce odnawialnej.

- Wpłynie to nie tylko na wzmocnienie naszego segmentu energetyki, ale stopniowo w przyszłości poprawi również profil emisyjności naszej produkcji - dodał.

Fąfara wspomniał w tym kontekście o podpisanej w sierpniu przedwstępnej umowie przejęcia farm fotowoltaicznych i farmy wiatrowej od portugalskiej Grupy EDPR.

- Jedną decyzją zwiększyliśmy o jedną trzecią portfel OZE Grupy Orlen - zaznaczył.

Jak podał Orlen, w drugim kwartale tego roku segment rafinerii wypracował zysk EBITDA LIFO w wysokości 2,6 mld zł. Koncern zauważył, że w tym okresie niższe marże rafineryjne i dyferencjał zostały zrównoważone poprzez umocnienie złotego względem dolara. Jak podkreślił, w ramach Grupy Orlen utrzymano wysoki stopień wykorzystania mocy rafineryjnych, sięgający 90 proc. W Polsce i Czechach osiągnięto jednocześnie wyższy uzysk paliw rok do roku, przy porównywalnym poziomie na Litwie.

Orlen wyjaśnił, że na ujemny wynik segmentu wydobycie na poziomie (-) 3,9 mld zł wpływ miały przede wszystkim przyjęte rozwiązania regulacyjne wspierające konsumentów - odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za drugi kwartał tego roku 7,7 mld zł, a także spadek cen gazu o 12 proc. Koncern podał przy tym, że konsolidując aktywa przejętej spółki KUFPEC w Norwegii zwiększył produkcję węglowodorów o 27 proc. rok do roku do poziomu ok. 208 tys. boe/d (baryłek ekwiwalentu na dobę), w efekcie czego zminimalizował niekorzystny wpływ otoczenia makroekonomicznego na ten segment.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.