Zysk netto Grupy Orlen w 2023 r. wyniósł 27,5 mld zł

1647344033 upstream orlen 05

fot: Orlen

Sytuacja rozdrobnienia na polskim rynku paliwowo-gazowym nie sprzyjała Polsce i nie sprzyjała naszej gospodarce

fot: Orlen

Grupa Orlen wypracowała w 2023 r. zysk netto na poziomie 27 mld 565 mln zł. W IV kwartale 2023 r. wynik finansowy Grupy Orlen wyniósł 7 mld 269 mln zł - poinformował koncern w czwartkowym raporcie finansowym.

Orlen podał w komunikacie, że po uwzględnieniu podatku dochodowego w kwocie 10 mld 260 mln zł zysk netto Grupy Orlen za 12 miesięcy 2023 r. osiągnął wartość 27 mld 565 mln zł i był niższy o 12 mld 231 mln zł, liczony rok do roku. Z kolei po uwzględnieniu obciążeń podatkowych w kwocie 2 mld 519 mln zł zysk netto Grupy Orlen w samym IV kw. 2023 r. osiągnął wartość 7 mld 269 mln zł i był niższy o 11 mld 248 mln zł rok do roku - wskazano w raporcie finansowym, opublikowanym w czwartek.

- Wyniki, które Orlen osiągnął w minionym roku, są kierunkowo zgodne z planami strategicznymi Grupy. Kluczowe jest jednak, by Orlen był w stanie w pełni wykorzystać swój potencjał stworzony po połączeniach - ocenił p.o. prezesa Orlenu Witold Literacki, cytowany w informacji prasowej koncernu. Jak zaznaczył, szczególnie ważna jest realizacja projektów wspierających przyszłość Grupy Orlen i jej transformację.

- Już teraz dysponujemy mocami OZE na poziomie blisko 1 GW, które będą stale się zwiększać poprzez inwestycje i nowe procesy akwizycyjne. Inwestujemy też w wydobycie węglowodorów oraz obszar rafineryjno-petrochemiczny - podkreślił Literacki.

Zapowiedział jednocześnie, że planowane nakłady inwestycyjne koncernu na ten rok to ponad 38 mld zł, z czego blisko 28 mld zł przeznaczone jest na inwestycje rozwojowe.

- Musimy zrealizować te plany w najbardziej efektywny sposób, dlatego bardzo ważny będzie wybór projektów, generujących najwyższe zwroty i z najlepszymi perspektywami dla naszych akcjonariuszy - dodał p.o. prezesa Orlenu.

W komunikacie prasowym koncern wyliczył, że Grupa Orlen zakończyła IV kw. 2023 r. z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 11,2 mld zł i zyskiem netto w wysokości 7,3 mld zł, natomiast łączny zysk EBITDA LIFO za cały 2023 r. wyniósł 44,8 mld zł, a zysk netto osiągnął 27,6 mld zł. Koncern zwrócił przy tym uwagę, że w IV kw. 2023 r. pozytywny wpływ na wynik Grupy Orlen miał segment gazu, który w efekcie m.in. niższych kosztów pozyskania gazu i wyższej sprzedaży wypracował zysk operacyjny EBITDA na poziomie 11 mld zł.

Orlen zaznaczył jednocześnie, że zwiększył o ponad 20 proc. liczone rok do roku wolumeny sprzedaży w obszarze detalicznym, m.in. dzięki przejęciu stacji na Węgrzech i Słowacji.

W IV kw. 2023 r. w segmencie wydobycie koncern wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie 578 mln zł. Jak podał, istotny wpływ na wynik miały także spadki cen węglowodorów, w tym gazu o około 60 proc. oraz ropy o 6 proc. - w obu przypadkach rok do roku. Średnia produkcja ropy i gazu w IV kw. 2023 r., głównie w Polsce i Norwegii, wyniosła ok. 185 tys. boe/d (baryłek ekwiwalentu na dobę) i była wyższa o blisko 20 proc., liczone kwartał do kwartału - podano w informacji na temat wyników Grupy Orlen.

Według koncernu, dzięki połączeniu Orlen z Grupą PGNiG segment gazu zanotował w IV kw. 2023 r. wynik EBITDA na poziomie 11 mld zł, a wpływ na to miała m.in. wyższa sprzedaż hurtowa i niższe koszty pozyskania gazu. Import gazu do Polski wyniósł w tym czasie 42,1 TWh, a 47 proc. stanowiło LNG. W terminalu LNG w Świnoujściu rozładowano 17 statków. Na koniec grudnia 2023 r. zapas magazynowy gazu w Grupie Orlen wyniósł 33 TWh, a napełnienie magazynów gazu w Polsce osiągnęło 95 proc. Ceny dla klientów biznesowych były w grudniu 2023 r. na poziomie 263 zł/MWh - podał koncern.

Orlen wyliczył też, że w IV kw. 2023 r. segment rafinerii koncernu wypracował zysk EBITDA LIFO w wysokości 594 mln zł. Na rezultat osiągnięty przez ten obszar wpłynęło niekorzystne otoczenie makroekonomiczne, w tym zmiana struktury przerabianych rop, związana z odejściem od rosyjskiego surowca, a także umocnienie złotówki względem dolara - wyjaśniono w informacji. Jak zaznaczono, rafinerie Grupy Orlen pracowały na 88 proc. mocy, przerabiając 9,5 mt ropy, mniej o 16 proc. rok do roku, a spadek był efektem konsolidacji 70 proc. przerobu rafinerii w Gdańsku, przy 100 proc. w 2022 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.