Związkowcy: Rządowi udało się zbliżyćSolidarność\" iSierpień 80\"

Związkowcy z dwóch skonfliktowanych dotąd ze sobą związków - \"Solidarności\" i \"Sierpnia 80\" - od pewnego czasu współpracują, prowadząc razem negocjacje w sektorze górnictwa węgla kamiennego lub wysyłając swe delegacje na manifestacje partnerów. Ich przedstawiciele uważają, że zbliżeniu stanowisk sprzyja polityka rządu.

- Nadszedł czas, że rządowi Donalda Tuska udało się nawet to, że do niedawna jeszcze bardzo zantagonizowane związki jak \"Solidarność\" i \"Sierpień 80\" zaczynają rozmawiać ze sobą przyzwoicie. Mam nadzieję, że te przyzwoite relacje, które niewątpliwie w ostatnim czasie się narodziły, będą kontynuowane - powiedział w środę lider górniczej \"Solidarności\" Dominik Kolorz.

Według lidera \"Sierpnia 80\" Bogusława Ziętka, który jeszcze niedawno oskarżał m.in. \"Solidarność\" o zdradę interesów pracowników, stosunki obu związków stały się \"poprawne\". Ziętek wskazuje m.in. że oba związki wynegocjowały wspólnie - mimo wcześniejszych rozbieżności - podwyżki dla górników Kompanii Węglowej.

W toku trwających, prowadzonych dotąd odrębnie negocjacji w dwóch pozostałych spółkach - związki częściowo zsynchronizowały działania. W środę, gdy górnicza \"Solidarność\" ogłosiła obowiązujące w całym sektorze pogotowie strajkowe oraz przekształcenie swej rady w komitet protestacyjno-strajkowy, krótko potem o pogotowiu strajkowym w Katowickim Holdingu Węglowym poinformował też \"Sierpień 80\".

Pytany o podstawy takiej - nie zawsze oficjalnej - współpracy, Kolorz odpowiedział że \"współpraca potrzebna jest z każdym - w kontekście znajdowania pewnego celu, obojętnie czy to współpraca między Sierpniem, a Związkiem Zawodowym Górników czy między Sierpniem, a Solidarnością\".

Przypomniał, że delegacje górniczej \"Solidarności\" brały udział w ostatnich dwóch manifestacjach \"Sierpnia 80\" - w obronie finansowania komunikacji tramwajowej przez samorządy aglomeracji katowickiej. - Tam nasza delegacja była i nie wykluczam, że 22 maja też będzie - dodał.

Na 22 maja związkowcy z \"Sierpnia 80\" zapowiedzieli kolejną demonstrację w Warszawie pod hasłem \"Nie będziemy płacić za wasz kryzys\". Podczas pierwszej w tym roku warszawskiej demonstracji tego związku - przeciw \"antypracowniczej polityce rządu\" - 26 marca kilkaset osób przeszło spod resortu zdrowia przed siedzibę Ministerstwa Gospodarki.

W marcu z protestującym w Warszawie \"Sierpniem 80\" nie było \"Solidarności\". Wkrótce potem Ziętek informował, że rozmawia z kolejnymi związkami, \"by 22 maja połączyć siły\". We wtorek zapowiedział obecność przedstawicieli swego związku 4 czerwca w Gdańsku - podczas obchodów 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie.

W ramach uroczystości przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku zaplanowano m.in. spotkanie szefów rządów wielu państw z młodzieżą. W poniedziałek premier zapowiedział jednak, że uroczystość prawdopodobnie nie odbędzie się, jeśli ma ona zostać zakłócona.

Na ten sam dzień, w tym samym miejscu związkowcy z \"Solidarności\" zapowiedzieli bowiem manifestację w obronie stoczni i miejsc pracy w innych zakładach. Swoją obecność w Gdańsku potwierdził także \"Sierpień 80\". - Nie widzę powodu, by nie miał to być wspólny protest - wyjaśnił Ziętek. - To są właśnie nasze obchody, a nie elit politycznych - dodał.

Ziętek nawiązał też do poniedziałkowego protestu \"Sierpnia 80\" w biurach poselskich PO w Katowicach, Gdańsku, Radomiu, Łodzi i Szczecinie. Wieczorem policja wyprowadziła związkowców z biur. Lider \"Sierpnia 80\" ocenił, że \"wyciągnięta do rządu ręka o podjęcie rozmów została odtrącona w sposób bardzo brutalny\". - To jest dla nas oczywisty sygnał, że rząd nie ma intencji, żeby zawierać porozumienie ze stroną społeczną - ocenił.

Brak intencji porozumienia zarzuca też rządowi górnicza \"Solidarność\", która ogłosiła, że do końca przyszłego tygodnia przygotuje wspólnie z innymi branżowymi organizacjami tego związku listę postulatów gospodarczo-społecznych. Jeśli inne branżowe organizacje dołączą do powołanego w środę komitetu protestacyjnego górniczej \"Solidarności\", do wspólnych działań zaproszone zostaną też inne związki - zapowiedział Kolorz.

- Chcemy powiedzieć rządowi \"sprawdzam\". Kiedy przedstawimy tę listę do negocjacji stronie rządowej, to faktycznie zobaczymy, czy rząd jest otwarty na konkretne, merytoryczne rozmowy, czy też nie. Jeśli nie, to jeszcze przed wakacjami czeka nas strajk - powiedział w środę lider górniczej \"Solidarności\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trzeci moduł największego doku w tej części Europy zwodowany. Konstrukcja powstaje w Szczecinie

Dziobowy moduł doku dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” został w sobotę zwodowany na Odrze. Operacja zsunięcia i zanurzenia konstrukcji o masie 4 tys. ton trwała kilkanaście godzin. We wrześniu rozpocznie się scalanie trzech części 240-metrowego doku na wodzie.

Prawie 90 mieszkań na osiedlu KTBS przy ul. Kosmicznej już zajętych. W Katowicach powstanie kolejny budynek

Nowe osiedle Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej w Katowicach zaczyna tętnić życiem. Spośród 111 mieszkań blisko 90 przekazano już mieszkańcom, a wielu lokatorów zdążyło się wprowadzić. KTBS przygotowuje jednocześnie następną inwestycję mieszkaniową przy ul. Kossutha.

Wszystko o górniczych płacach. Jakie było średnie wynagrodzenie?

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o płacach górników, które były zróżnicowane w zależności – na przykład – od kondycji kopalń i spółek węglowych. Ale w 31. numerze „Trybuny Górniczej” z 8 sierpnia 1996 r. znalazło się i wiele innych interesujących tematów.

SRK zachęca do oddawania krwi. Ważna każda kropla

W najbliższy wtorek, 11 czerwca, w Spółce Restrukturyzacji Kopalń odbędzie się akcja oddawania krwi.