Związkowcy chcą wyjaśnień ws. energetyki

Przedstawienia podstaw działań restrukturyzacyjnych w sektorze energetyki domagali się związkowcy podczas piątkowego posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. branży energetycznych Warszawie - poinformował PAP Janusz Śniadecki ze Zrzeszenia Związków Zawodowych Energetyków.

Według związkowców, dotychczas nie wyjaśniono m.in. dlaczego konieczna jest sprzedaż firm sektora elektroenergetycznego i na jakiej zasadzie wyodrębniono spółki PGE S.A. i Tauron S.A. jako gwarantujące bezpieczeństwo kraju, a nie zaliczono do tego grona ENEI i ENERGI.

- Otrzymaliśmy informacje, że są to plany poprzedniego rządu i zostaną nam przedstawione na następnym posiedzeniu. Takie dokumenty strona rządowa powinna mieć przy sobie na posiedzeniach naszego zespołu - powiedział Śniadecki.

Związkowców podczas spotkania zwracali uwagę ministrowi, że procesy prywatyzacyjne tak ważnego dla bezpieczeństwa kraju sektora energetycznego nie mogą przebiegać pod presją \"łatania dziury budżetowej\".

Przedstawiciele związkowców z ENEI poruszyli w czasie obrad zespołu problem braku informacji na temat skutków prywatyzacji ich firmy dla pracowników.

- Przecież negocjacje układów zbiorowych z nowym właścicielem to proces długotrwały. Jako związkowcy nie możemy wierzyć zapewnieniom właściciela, że wszystkie uzgodnienia i prawa pracownicze będą respektowane przez inwestora. Przecież pan minister sprzedając ENEĘ przestanie być jej właścicielem i jego zdanie wtedy juz nie będzie się liczyło - powiedział Śniadecki.

Podczas spotkania zespołu przyjęto opracowanie zespołu roboczego dotyczącego ustalenia czynników cenotwórczych dla energii elektrycznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.