Zły czwartek dla złotego

fot: Andrzej Bęben/ARC

Złoty nieznacznie umacnia się w relacji do dolara i funta...

fot: Andrzej Bęben/ARC

W trakcie czwartkowego(16 stycznia) handlu nasza waluta straciła na wartości i ok. godz. 16.15 za euro płacono 4,16 zł, a za dolara 4,05 zł. Analitycy wskazują, że w najbliższych dniach złoty nadal może tracić na wartości.

- Czwartkowa sesja przyniosła osłabienie złotego zarówno do euro, jak i do dolara. Polska waluta traciła systematycznie na wartości od otwarcia sesji, docierając w okolice 4,17 zł za euro i 3,0673 ł za dolara - powiedziała PAP główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Dodała, że inwestorzy czekali na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, tj. liczbę nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych, gdyż jak mówiła, ostateczne szacunki grudniowej inflacji w strefie euro oraz dane inflacyjne w USA odeszły na drugi plan.

- Amerykańskie dane są coraz bardziej i uważniej śledzone przed zbliżającym się posiedzeniem Fedu. O ile po publikacji słabszych od prognoz +non-farm payrolls+ większość uczestników rynków finansowych uważała, że do kolejnego kroku ograniczającego program QE3 (skupu aktywów przez Fed - PAP) nie dojdzie już w styczniu, o tyle późniejsze dobre dane z amerykańskiej gospodarki, tudzież wypowiedzi przedstawicieli Fedu, zaczęły poglądy te zmieniać - wskazała ekonomistka. - Dzisiejsze dane z rynku pracy okazały się zbliżone do oczekiwań analityków, dlatego przedpołudniowe napięcie nieco zmalało, popychając w górę parę euro/dolar, co pozwoliło nieznacznie odetchnąć także polskiej walucie. Kurs euro/złoty znalazł się po publikacji liczby nowych podań o zasiłek w USA w okolicach 4,1660, zaś kurs dolar/złoty w okolicach 3,0550 - dodała.

W czwartek Departament Pracy USA poinformował, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w tym kraju o 2 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 326 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 328 tys.

Z danych wynika też, że liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 3,030 mln w tygodniu, który skończył się 4 stycznia. Tutaj analitycy spodziewali się 2,850 mln osób.

Analityk TMS Brokers Szymon Zajkowski powiedział PAP, że w kolejnych dniach nasza waluta może nadal lekko tracić na wartości, głównie względem amerykańskiego dolara.

- Amerykańską walutę będą wspierały coraz lepsze dane z gospodarki - wskazał.

W opinii analityka cały bieżący rok będzie należał do dolara.

- Nawet w kolejnych miesiącach, jeśli dane zaczną zaskakiwać in plus, to oczekujemy intensyfikacji wychodzenia z luzowania ilościowego prowadzonego przez Fed, a co za tym idzie spadków na eurodolarze i wzrostów na dolar/złoty. Natomiast w kontekście pary euro/złoty uważamy, że złoty powinien pozostawać relatywnie stabilny z delikatną tendencją do aprecjacji przy niskiej zmienności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.