Ptactwo wodne opanowało zalane kopalnie Chlewice i Kaleńsko

fot: Tomasz Rzeczycki

Teren dawnej kopalni Chlewice

fot: Tomasz Rzeczycki

Ponad 83 proc. terenu zamkniętej kopalni Chlewice zostało uznanych za zrekultywowane. Okolica, w której do 21 grudnia 2021 r. prowadzono eksploatację odkrywkową żwiru i piasku, to dzisiaj bez wątpienia miejsce cenne przyrodniczo. Kopalnia Chlewice prowadziła bowiem eksploatację kruszywa, powodującą powstanie akwenów. Akweny te stały się miejscem bytowania ptactwa wodnego.

Ponieważ teren ten podlega już pod pewnym względami ochronie prawnej, nie należy się spodziewać utworzenia tutaj np. rezerwatu przyrody.

- Wskazany teren znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego nie wnioskował do innych organów ochrony przyrody takich, jak RDOŚ lub gminy o ustanowienie dodatkowej formy ochrony na tym obszarze - informuje Katarzyna Dziubak, starszy specjalista do spraw ochrony środowiska w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Kopalnia Chlewice znajdowała się w gminie Boleszkowice w powiecie myśliborskim. Prowadziła wydobycie w rozległej dolinie Odry, a więc tuż przy granicy Polski z RFN. Kopalnia starała się o przedłużenie koncesji wydobywczej, jednak spotkała się z odmową. Powodem była obawa, że bezpowrotnie zniszczony zostanie około hektar łąki selernicowej. Jaki jest stan tego typu łąk teraz - nie wiadomo, gdyż ZPKWZ nie prowadził badań stanu łąk selernicowych po zakończeniu działania kopalni.

Zgodnie z wymogami prawa, po zakończeniu wydobycia wymagana jest rekultywacja terenu pokopalnianego.

- Na złożu kruszywa naturalnego Chlewice w obrębie ewidencyjnym Chlewice uznano za zakończoną rekultywację gruntów na powierzchni 47,9668 ha. Do rekultywacji zostały grunty o powierzchni 9,6660 ha. Nie wyznaczono terminu usunięcia maszyn i urządzeń górniczych - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Do Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu nie wpłynęły pisma, wnioski, skargi dotyczące zakładu górniczego Chlewice po zakończeniu wydobycia.

Nim ustały prace górnicze w Chlewicach, wcześniej zakończono wydobycie w sąsiedniej miejscowości Kaleńsko, czyli w najdalej na południe wysuniętej wsi województwa zachodniopomorskiego. Tam również znajduje się pokopalniany akwen, na którym zamontowano platformy lęgowe dla ptactwa. Te tereny były w przeszłości badane pod względem przyrodniczym.

- W gminie Boleszkowice w 2014 r. była prowadzona inwentaryzacja bociana białego w ramach VII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego.  Inwentaryzacja przyrodnicza w Kaleńsku i Chlewicach nie jest obecnie planowana - stwierdza Katarzyna Dziubak z ZPKWZ.

W ramach działań edukacyjnych ZPKWZ co roku przeprowadza konkurs dla szkół podstawowych pod tytułem „Znam Parki Krajobrazowe Cedyński i Ujście Warty”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.