Ziemowit: kolejny „dziesięciotysięcznik”

1335593907 02 ziemowit jacekfilipiak k4

fot: Jacek Filipiak

Imponujące dobowe wydobycie 10 tys. ton i sięgający około 200 m średni miesięczny postęp plasują ściany 914a i 914 wśród najlepszych ścian kopalń Kompanii Węglowej

fot: Jacek Filipiak

Kopalnia Ziemowit ma szczęście do szczodrego złoża. Po wybraniu hojnego giganta, czyli ściany 906 w parceli F, przyszła kolej na rozcięcie dwóch równie atrakcyjnych - 914a i 914 w parceli D. Eksploatacja pierwszego z siostrzanych frontów na poziomie 650 zbliża się do końca wybiegu, natomiast 914 wyszła z fazy rozruchu. I też obiecuje nadzwyczajne wydajności.

Znaczenie będącej na ukończeniu ściany 914a wykraczało poza miarę lędzińskiego zakładu. Z imponującym dobowym wydobyciem, przekraczającym 10 tys. t urobku, i sięgającym około 200 m średnim miesięcznym postępem była to najlepsza ściana w rankingu Kompanii Węglowej. Ba, takie "dziesięciotysięczniki" w ogóle są rzadkością w śląskim górnictwie.

Imponujący front
Uruchomiona w marcu ściana 914 rokuje równie doskonałe rezultaty. Tak przynajmniej można by sądzić po zbliżonych do siostrzanego frontu parametrach: 196 m długości, 4,4 m średniej miąższości i prawie 2 km wybiegu. Wszystko zresztą już na to wskazuje. W miesiąc po rozruchu średnie dobowe wydobycie przekracza już 9,3 tys. t i w kopalni panuje przekonanie, że nowy front również będzie sypał przeszło 10 tys. t urobku.

Przygotowanie najnowszej ściany zajęło brygadom górniczego oddziału zbrojeniowo-likwidacyjnego (GZL-I) Ziemowita około trzech miesięcy. Wyobrażenie o skali tej operacji daje chociażby konieczność przewiezienia z wybranej wcześniej ściany 906 w parceli F 96 sekcji obudowy zmechanizowanej, w tym trzech skrajnych. Waga tylko tych ostatnich przekracza 27 t, zaś trasa transportu kolejką spągową wynosiła około 2150 m. A przecież skompletowanie wyposażenia wymagało jeszcze zainstalowania potężnej mocy kombajnu ścianowego, zestawu przenośników i kruszarek. Do transportu tych fragmentów sprzętu i koniecznych materiałów była stosowana kolejka podwieszana. Wreszcie, poza maszynami ciągu technologicznego, z myślą o większym komforcie pracujących w obu ścianach - 914a i 914 - górników zainstalowano również urządzenia schładzające powietrze.

Dobre górnicze rzemiosło
Uwinięcie się przez setkę ludzi z GZL-I z całą tej miary operacją w trzy miesiące - zauważa Maciej Wnukowski, inżynier przygotowania produkcji w Ziemowicie - dowodzi organizacyjnej sprawności i zgrania tak osób dozoru, jak i uczestniczących w niej brygad. W lędzińskiej kopalni nie są skorzy do mnożenia pochwał, toteż wśród takich ekip wskazują m.in. na zespół przodowego Janusza Hrapkowicza. Od miesiąca po "zbrojeniowcach" tę znajomość górniczego rzemiosła potwierdza 149 pracowników oddziału górniczego (G-V). Spodziewane zbliżenie się do wydajności z siostrzanej 914a należy teraz do brygad przodowych Pawła Malornego, Piotra Żłobeckiego, Jarosława Ciory, Tadeusza Martiniego i Andrzeja Jaromina.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.