W 2022 r. emisja metanu do atmosfery wyniosła łącznie 572,8 mln m sześc., w tym 475,4 mln m sześc. szybami

fot: Maciej Dorosiński

Po oczyszczeniu w stacji uzdatniania (budynek pośrodku zdjęcia) woda z kopalni Brzeszcze jest pompowana do wieży ciśnień

fot: Maciej Dorosiński

W 2022 r. z górotworu objętego wpływami eksploatacji wydzieliło się 778,9 mln m sześć metanu. W porównaniu z 2021 r. zanotowano spadek łącznej wartości metanowości bezwzględnej kopalń węgla kamiennego – o 36,3 mln m sześć – poinformował Wyższy Urząd Górniczy.

W 2022 r. funkcjonowało 20 czynnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, z czego w 4 zakładach eksploatowano pokłady niemetanowe. Wydobycie węgla kamiennego w 2022 r. wyniosło ok. 52,8 mln ton, w tym z pokładów: metanowych 41,6 mln ton, co stanowi 78,8 proc. wydobycia, a z niemetanowych 11,2 mln ton, co stanowi 21,2 proc. wydobycia.

Do kopalń o najwyższej metanowości bezwzględnej w 2022 r. należały: Borynia-Zofiówka (JSW), ZG Brzeszcze (TW) oraz kopalnia Pniówek (JSW) Największą ilość metanu ujęto w ZG Brzeszcze (TW), kopalni Borynia-Zofiówka i kopalni Pniówek (obie JSW).

Z kolei najwyższą efektywność wykorzystania ujętego metanu osiągnięto w ZG Brzeszcze (100 proc.), w oddziale SRK KWK Jas-Mos – Jastrzębie III (98 proc.), a także w ruchach Marcel (99 proc.) i Rydułtowy (90 proc.) kopalni ROW należącej do PGG. Wysoki wynik zanotował ponadto ruch Zofiówka (92 proc.) kopalni Borynia-Zofiówka (JSW).

Dodajmy, że w ub.r. zagospodarowano 206,1 mln m sześc. ujętego metanu (w 2021 r. – 214,2 mln m sześc.). Średnia efektywność wykorzystania ujętego metanu w minionym roku wyniosła 67,9 proc. (w 2021 r. – 62,8 proc.). Średni poziom wykorzystywania ujętego metanu w ostatniej dekadzie wynosi 63,1 proc.

Jak podał dalej WUG, w 2022 r. emisja metanu do atmosfery wyniosła łącznie 572,8 mln m sześc, w tym w powietrzu wentylacyjnym (szybami) 475,4 mln m sześc. i ze stacji odmetanowania kopalń (niewykorzystana część) – 97,4 mln m sześc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ceny gazu w Europie mocno rosną

Ceny gazu w Europie mocno rosną w reakcji na wymianę ognia pomiędzy Izraelem a Iranem, co zagraża rozmowom pokojowym dotyczącym zakończenia konfliktu na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.

Katowice park kieszonkowy fot KAW

W Katowicach powstaną kolejne parki kieszonkowe

Cztery nowe parki kieszonkowe powstaną w tym roku w Katowicach. Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty na realizacje miejsc odpoczynku i rekreacji przy ulicach Przelotowej, Dębowej, Oswobodzenia oraz Podhalańskiej – informują w Urzędzie Miasta Katowice.

Ekspert: europejska branża motoryzacyjna po raz trzeci w kryzysie półprzewodnikowym

Europejskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu grożą przymusowe przestoje produkcji z powodu problemów z dostawami półprzewodników z Chin - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) Tomasz Bęben. Dodał, że to trzeci taki kryzys w ciągu ostatnich 5 lat.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 6,00 zł za litr, diesel - 6,48 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw wzrosła w porównaniu z piątkiem.