ZEC: mariaż biznesu z ekologią (GALERIA)

fot: Jarosław Galusek/ARC

fot: Jarosław Galusek/ARC

+13 Zobacz galerię

Galeria
(16 zdjęć)

W należącej do Zakładów Energetyki Cieplnej w Katowicach elektrociepłowni Wieczorek w decydującą fazę wszedł montaż głównych urządzeń i instalacji technologicznych nowoczesnej jednostki, która w kogeneracji będzie wytwarzała energię elektryczną i ciepło. Inwestycję, pożyczką w wysokości przeszło 3,7 mln złotych, wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Budowa ruszyła we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie na swoich miejscach posadowione są już dwa silniki gazowe o mocy cieplnej po około 1,5 MW każdy i mocy elektrycznej po około 1,4 MW, a także kocioł o mocy 6 MW. Nowoczesne agregaty będą spalały metan, ujmowany w kopalni Murcki-Staszic. W ciągu doby średnio około 15 tys. m sześć., czyli rocznie mniej więcej 5,5 mln m sześć. Tym samym tyle tego gazu - przypomnijmy: 21-krotnie bardziej przyczyniającego się do tzw. efektu cieplarnianego od dwutlenku węgla - nie trafi do atmosfery.

- Próby pomontażowe i wstępny rozruch instalacji są planowane na czwarty kwartał i przed końcem tego roku nastąpi jej pełne uruchomienie i zakończenie inwestycji - poinformował portal górniczy nettg.pl Roman Ludyga, specjalista w Dziale Ochrony Środowiska ZEC.

Inwestycja w EC Wieczorek ma, oczywiście, przede wszystkim wymiar biznesowy. Wytwarzane tu energia elektryczna i ciepło będą miały niemal pewnych odbiorców. Na ich liście są kopalnie obecnego właściciela spółki, czyli Katowickiego Holdingu Węglowego, ale też inni zewnętrzni odbiorcy przemysłowi i komunalni. Ale Krzysztof Chojnacki, wiceprezes zarządu ZEC eksponuje ekologiczny także wymiar przedsięwzięcia.

- Skojarzone wytwarzanie prądu i ciepła w gazowych agregatach zapewnia wyższą niż w rozdzielnym procesie sprawność przemiany energii. Mamy zatem do czynienia z oszczędnością energii pierwotnej. Finalizowany projekt pozwoli też na zmniejszenie zużycia wody. Bodaj zasadniczym walorem "wieczorkowej" instalacji - abstrahując już od kwestii górniczego bezpieczeństwa - będzie jednak wykorzystywanie gazu z odmetanowania kopalni Murcki-Staszic, a więc zamiana odpadowego dotąd produktu górniczej eksploatacji na użyteczny i atrakcyjny rynkowo towar. Zastosowanie czystszego w stosunku do węgla paliwa będzie się również łączyło ze zdecydowanym zmniejszeniem emisji do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów - tłumaczy.

Zapewne ta zwłaszcza okoliczność była nieobojętną dla decyzji zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o finansowym wsparciu przedsięwzięcia w postaci długoterminowej i niskooprocentowanej pożyczki w wysokości 3 733 636 złotych z możliwością jej częściowego umorzenia. Umowa pożyczki została zawarta w połowie grudnia ubiegłego roku. Jej wartość w poważnym stopniu waży w kosztach całości inwestycji, albowiem z tego źródła pochodzi co czwarta wydana na ten cel złotówka.

W galerii: Elektrociepłownia Wieczorek, Katowice 1 sierpnia 2012 r. (zdjęcia Jarosław Galusek - portalgorniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.