Żeby Polska była Polską niezbędne są dialog i porozumienie

+22 Zobacz galerię

Galeria
(25 zdjęć)

Dialog, współpraca, otwartość – to słowa, które najczęściej padały podczas dzisiejszych obchodów trzydziestolecia „Solidarności”, które odbyły się w Jastrzębiu Zdroju.


- Nie możemy jako członkowie „Solidarności”, jako Polacy, patrzeć na „Solidarność”, jako związek i na obchody trzydziestolecia „Solidarności”, tylko przez pryzmat krajowego zjazdu w Gdyni. Bo przecież dziś jesteśmy tu wszyscy razem. I to jest bardzo ważne dla całej "Solidarności" i całej Polski. Potrafimy być razem i jesteśmy razem – mówił w swym wystąpieniu Piotr Duda, szef Śląsko-Dąbrowskiej „S”.

 

Dodał, że szeregi związku, zwłaszcza na Śląsku i w Zagłębiu rosną, dlatego – jak podkreślił – sztandary „Solidarności” noszone są z dumą.


- Robimy wszystko, aby te sztandary należały do zakładów pracy, które jeszcze istnieją. To jest wielka praca dla nas, dla całego związku – powiedział Duda.


Wygraliśmy porozumienie


Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego nawiązał do korzeni Unii Europejskiej.


- Ojcowie założyciele Unii Europejskiej w 1957 r. wpisali w pierwszy układ europejski sława „dialog społeczny”. Wywodzili to z chrześcijańskiej nauki społecznej i nic się do dziś dnia nie zmieniło. Wiemy jaki obowiązuje nas traktat. Artykuł 156 mówi dokładnie to samo co mówił ponad sześćdziesiąt lat temu. Z punktu widzenia działań europejskich, dialog, porozumieniem, poważna rozmowa mają zdecydowane poparcie. To również wygraliśmy wchodząc do Unii - mówił Buzek.


Szef Parlamentu Europejskiego przypomniał, że trzydzieści lat temu Polacy walczyli o godność, bezpieczne warunki pracy i o to, żeby cokolwiek można było kupić w sklepach. Dziś mamy wiele z tych, rzeczy, o które walczyliśmy. Tego zaś, czego brakuje to porozumienia w solidarnościowej rodzinie .


Jerzy Buzek przyznał, iż jedną z najważniejszych kwestii to dbanie o bezpieczeństwo pracy. Jednak – jak przyznał – czasem trzeba zrezygnować z miejsca pracy, które niesie zagrożenia życia.


-Można wiele rzeczy zrobić, żeby miejsca pracy ochronić, ale przede wszystkim trzeba rozmawiać. Jestem przekonany, że na rozmowy otwarte będą wszystkie strony biorące udział w dialogu trójstronnym – przyznał przewodniczący Parlamentu Europejskiego, wzywając jednocześnie do porzucenia sporów i podziałów, które prowadza donikąd.

 

Trzeba prowadzić dialog


- Życzmy sobie nawzajem naszej solidarności - apelował w wystąpieniu wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.


Jak mówił wicepremier, są dwa polskie symbole XX wieku: postać Jana Pawła II i ruch „Solidarności”. Wspominał słowa papieża Jana Pała II z 1979 r. - "Niech zstąpi duch twój i odnowi ziemię".


- Brzmiały one wtedy marzycielsko, a jednak już rok później powstała Solidarność, a z nią wielkie wielka nadzieja, którą złamał stan wojenny - powiedział Pawlak.


Wezwał też do współdziałania pracodawców z pracownikami argumentując, że państwo spełnia w obecnej rzeczywistości nie tylko rolę wspólnoty narodowej, ale stało się też uczestnikiem procesów globalnych, gdzie często zderzają się rozmaite interesy.


- Trzeba nauczyć się je rozróżniać, prowadzić dialog, współpracować i być otwartym na innych - zauważył wicepremier.


Dzisiejsze uroczystości solidarnościowe miały również symboliczną oprawę artystyczną. Zabrzmiały piosenki znane z repertuarów: barda „Solidarności” Jacka Kaczmarskiego oraz Jana Pietrzaka w wykonaniu Pawła Piekarczyka. Słynny hymn „Żeby Polska była Polska” wraz z wykonawcą śpiewało wielu jej uczestników.


Obchody w Jastrzębiu Zdroju zakończyła salwa honorowa i złożenie wieńców pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.

 

 

W galerii: Uroczystości z okazji 30 rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich, Jastrzębie-Zdrój, 3 września 2010 (zdjęcia: Jarosław Galusek - nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.