Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.35 PLN (-0.18%)

KGHM Polska Miedź S.A.

317.15 PLN (-0.89%)

ORLEN S.A.

128.56 PLN (+0.28%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-0.99%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.82 PLN (-0.79%)

Enea S.A.

22.68 PLN (+0.53%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.05 PLN (-0.40%)

Złoto

4 746.26 USD (-0.30%)

Srebro

76.27 USD (-1.82%)

Ropa naftowa

101.58 USD (-0.01%)

Gaz ziemny

2.70 USD (-0.37%)

Miedź

6.07 USD (-1.07%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.35 PLN (-0.18%)

KGHM Polska Miedź S.A.

317.15 PLN (-0.89%)

ORLEN S.A.

128.56 PLN (+0.28%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-0.99%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.82 PLN (-0.79%)

Enea S.A.

22.68 PLN (+0.53%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.05 PLN (-0.40%)

Złoto

4 746.26 USD (-0.30%)

Srebro

76.27 USD (-1.82%)

Ropa naftowa

101.58 USD (-0.01%)

Gaz ziemny

2.70 USD (-0.37%)

Miedź

6.07 USD (-1.07%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Zawiercie: 145 mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju

fot: Maciej Dorosiński

We wtorek w Urzędzie Miejskim w Zawierciu podpisano porozumienie w sprawie rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju

fot: Maciej Dorosiński

145 mieszkań ma powstać w Zawierciu (Śląskie) w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. Inwestycja będzie realizowana przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) i lokalne władze. We wtorek w Urzędzie Miejskim w Zawierciu podpisano porozumienie w tej sprawie.

Mieszkanie dla Rozwoju to rządowy program, który skierowany jest do młodych osób, których nie stać na własne mieszkanie lub nie posiadają zdolności kredytowej. Program oferuje przystępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją stopniowego dojścia do własności.

- Dziś potrzebujemy nowoczesnych mieszkań, wybudowanych według najnowszych technologii mieszkań i taki właśnie jest rządowy program; program, który praktycznie w stu procentach pokrywa koszty budowy tych mieszkań, w związku w tym samorząd jest zwolniony z dodatkowych kosztów związanych z budownictwem mieszkaniowym - powiedział minister w kancelarii premiera ds. rozwoju samorządu Michał Cieślak.

Jak dodał, rządowi zależy, by w takich miastach jak Zawiercie były budowane mieszkania głównie dla młodych rodzin i osób, które dzięki temu będą mogły związać swoją przyszłość z życiową i zawodową z danym regionem. Mieszkania mają być dobrze zaprojektowane i atrakcyjne cenowo, a opłaty eksploatacyjne niższe ze względu na zastosowanie nowoczesnych technologii i rozwiązań architektonicznych.

Budowa mieszkań ma być też impulsem rozwojowym dla samorządów - w inwestycje mają być realizowane przez lokalne firmy. Kryteria dotyczące przyznawania mieszkań będą ustalane przez lokalne samorządy i, częściowo, także przez rząd. Jak mówił Cieślak, rządowi zależy, by otrzymywały je głównie młode osoby, ale lokalne samorządy będą mogły premiować także np. przedstawicieli konkretnych, pożądanych zawodów.

- Dla Zawiercia to jedno z kluczowych przedsięwzięć w trakcie obecnej kadencji. Zapowiadałem, że w naszym mieście powstaną nowe mieszkania i dzięki rządowemu programowi uda się to zrealizować. Z rozmów z mieszkańcami - jeszcze przed wyborami - wyłaniał się obraz miasta, w którym młode osoby mają niewielkie szanse na własne cztery kąty. Od dwóch lat robiliśmy wszystko, by to zmienić - powiedział prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Wiceprezes KZN Michał Sroka powiedział, że przeznaczona na realizację programu działka w Zawierciu umożliwia budowę ok. 145 mieszkań i 227 miejsc parkingowych. Jak zaznaczył, podpisane we wtorek porozumienie to dopiero pierwszy krok w realizacji tej inwestycji. Sroka wskazał, że nowe przepisy ustawy wspierającej mieszkalnictwo umożliwią, także w Zawierciu, wykorzystanie instrumentów finansowych, które nie będą wymagały wkładu samorządu.

Jak mówili uczestnicy wtorkowej uroczystości, program jest adresowany do osób, które mają zbyt niskie dochody, by otrzymać kredyt na zakup mieszkania, ale zbyt wysokie, by dostać mieszkanie komunalne; uczestnicy programu mają mieć poczucie, że z każdym kolejnym czynszem powoli stają się właścicielami.

Sroka podkreślił, że obecnie ok. 40 proc. Polaków w wieku produkcyjnym nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania - nie mają oni pieniędzy na wkład własny, często prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub pracują na umowy cywilnoprawne; są skazani na wynajem. - Płacą bardzo duże pieniądze, ale nie są właścicielami nieruchomości, w której żyją przez wiele lat. Właśnie do tych ludzi kierujemy ten program, chcemy im dać możliwość dojścia do własności - podkreślił prezes KZN, zapowiadając kolejne takie projekty w woj. śląskim.

Zgodnie z podpisaną we wtorek umową, w Zawierciu zostanie wybudowanych pięć budynków z około 145 mieszkaniami. Inwestycja powstanie na działce o powierzchni ponad 1,5 ha, położonej ok. 5 km od centrum miasta. Zawiercie jest jednym z wielu miast w Polsce, w którym mają powstać mieszkania w ramach rządowego programu. Wcześniej podobne porozumienia podpisano m.in. w Staszowie, Jędrzejowie, Przemyślu, Kaliszu i Końskich.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak działa profesjonalna szorowarka do podłóg i kiedy warto z niej skorzystać?

Utrzymanie czystości dużych powierzchni wymaga nie tylko czasu, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Profesjonalne szorowarki do podłóg pozwalają znacząco przyspieszyć proces sprzątania i poprawić jego efektywność. Sprawdzają się zarówno w niewielkich przestrzeniach, jak i w dużych obiektach przemysłowych, gdzie liczy się wydajność i precyzja. Jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć?

Serce gospodarki i biznesu bije w Katowicach - EEC 2026 w obiektywie fotografa

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - największej tego typu imprezy w regionie i kraju. Zapraszamy do obejrzenia jej od kulis, korytarzy, a nie tylko oficjalnych obrad, dyskusji, paneli. To na korytarzach, przy stolikach z kawą zapadają często ważne dla biznesu i gospodarki decyzje. Fotoreportaż przygotowała red. Katarzyna Zaremba-Majcher.

Adwokat w Katowicach a aresztowanie – co zrobić w pierwszych 72 godzinach?

Nagłe zatrzymanie i ryzyko zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego należą do sytuacji, które wywołują ogromne napięcie i poczucie całkowitej utraty wpływu na bieg wydarzeń. Właśnie wtedy kluczowego znaczenia nabiera znajomość własnych praw, szybka reakcja oraz wsparcie, jakie może zapewnić adwokat w Katowicach, ponieważ pierwsze godziny po zatrzymaniu bardzo często rzutują na dalsze losy całej sprawy.

Polska wnosi do G20 środkowoeuropejską perspektywę

Polska wnosi do G20 środkowoeuropejską perspektywę i doświadczenie najbardziej udanej transformacji gospodarczej ostatnich 40 lat - powiedział minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jego zdaniem, nasz kraj jest ważnym i cenionym partnerem w pracach grupy 20 najbogatszych gospodarek.