Zatrzymania w górnictwie

Dyrektor kopalni „Staszic”, były dyrektor kopalni „Borynia” oraz trzej pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zatrzymani pod zarzutem korupcji i niegospodarności – podała gazeta.pl.

We wtorek rano agenci katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Stanisława L., dyrektora kopalni „Staszic”. Trafił do szpitala, bo podczas przeszukania gabinetu zaslabł. Po trwających kilka godzin konsultacjach lekarze uznali jednak, że może składać zeznania. W efekcie w nocy ze środy na czwartek został aresztowany na trzy miesiące. Zarzuty: korupcja i niegospodarność. Według śledczych domagał się od kontrahentów łapówek i brał je od nich w zamian za podpisywanie umów na dostawy sprzętu lub kontraktów na podziemne roboty. Kopalnia miała z tego tytułu ponosić straty.

- W jego przypadku kwota łapówek przekracza 200 tys. zł - mówi prokurator Zbigniew Pustelnik, naczelnik wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

W środę ABW zatrzymała Bogumiła Ś., byłego dyrektora kopalni Borynia, a obecnie odpowiedzialnego za roboty górnicze wiceprezesa Jastrzębskich Zakładów Remontowych (firmy należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej), Stanisława M., do niedawna członka zarządu zakładu logistyki materiałowej JSW, oraz Adama R., byłego pracownika biura zarządu JSW. Także są podejrzani o korupcję w latach 2004-2008 oraz działanie na szkodę JSW, również zostali aresztowani. Wcześniej podobne zarzuty przedstawiono Józefowi Ś., pracownikowi biura zarządu JSW. - W ich przypadku kwoty łapówek oscylowały od 70 do 300 tys. zł - mówi prokurator Pustelnik.

Gazeta przypomina też, że za rządów PiS-u katowicka prokuratura tropiła mafię węglową, która miała kraść setki milionów złotych. Ostatecznie zarzuty postawiono tylko czterem osobom: Wiesławowi K., byłemu wiceprezesowi Rudzkiej Spółki Węglowej (podejrzany o przyjęcie 420 tys. zł łapówki), Jerzemu H., byłemu prezesowi Nadwiślańskiej Spółki Węglowej (150 tys. zł łapówki), Jackowi W., asystentowi Barbary Kmiecik, szarej eminencji branży górniczej (w jej imieniu miał dawać łapówki), oraz niezwiązanemu z branżą górniczą Henrykowi D., byłemu posłowi AWS. W tej sprawie zarzuty próbowano przedstawić także Barbarze Blidzie, byłej posłance SLD, która popełniła samobójstwo podczas próby zatrzymania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.