Zatrudnienie: kopalnie będą przyjmować

1326985194 tg003s01

Czołówkowy materiał czwartkowego numeru Trybuny Górniczej został poświęcony przyjęciom do pracy w kopalniach

Około 7000 etatów czeka w polskich kopalniach węgla kamiennego na górników chcących podjąć pracę, przede wszystkim pod ziemią - poinformowaliśmy w dzisiejszym wydaniu Trybuny Górniczej. Większość górniczych pracodawców poprzez przyjęcia uzupełnia lukę powstałą po odejściu pracowników na emerytury.

Nawet 5 tys. górników przyjmie do pracy największa z górniczych spółek - Kompania Węglowa. Jak wyjaśnia w rozmowie z TG rzecznik prasowy spółki, Zbigniew Madej, Kompania pod koniec ubiegłego roku zatrudniała 60 196 osób. Aż 46 436 pracowników wykonywało pracę pod ziemią, 13 760 z nich zatrudnionych było na powierzchni. W 2011 roku do pracy w 15 kopalniach należących do spółki przyjęto 5374 osób.

- Według tegorocznych założeń Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudni 973 osoby - informuje rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer. Ubiegłoroczne przyjęcia w JSW, nie licząc przemieszczeń w ramach Grupy Kapitałowej, to 1423 osoby.

Pod koniec roku w Jastrzębskiej Spółce pracowało 22 931 osób, w tym pod ziemią zatrudnionych było 18 303 pracowników.

- W planach Katowickiego Holdingu Węglowego na 2012 rok jest przyjęcie do pracy ok. 670 pracowników, w tym ok. 260 spoza górnictwa - wyjaśnia Wojciech Jaros, z Biura Komunikacji Korporacyjnej KHW.

W minionym roku spółka przyjęła do pracy 1711 osób, z tego 1440 spoza górnictwa. W ostatnim dniu grudnia 2011 roku Holding zatrudniał 18 765 osób, z tego 15 129 pod ziemią.

432 osoby planuje zatrudnić prywatna - od ponad roku kopalnia Silesia.

- Pod koniec grudnia w Silesii pracowały 1 373 osoby, przy czym w ciągu minionego roku przyjęto 798 - mówi Ewa Szpejna, dyrektor Departamentu Komunikacji i Public Relations w kopalni.

Zatrudnienia nie zwiększy natomiast Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Nowi pracownicy przyjmowani będą wyłącznie w zamian za osoby odchodzące na emerytury. To około 30-40 pracowników. W SRK pod koniec 2011 roku pracowały 864 osoby, w tym 531 pod ziemią.

Lubelski Węgiel Bogdanka zatrudnia obecnie ponad 4 tys. osób. Jak wyjaśnia jej rzecznik prasowy Tomasz Zięba, dokładnymi danymi dotyczącymi wielkości obecnego i planowanego zatrudnienia spółka będzie dysponowała pod koniec stycznia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.