Zaproszenie do negocjacji zakupu spółki z Płocka

Obr plock msp gov pl

fot: msp.gov.pl

Na wieść o planowanej sprzedaży w płockim OBR wybuchł protest załogi

fot: msp.gov.pl

Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna pakietu 85 proc. akcji płockiej spółki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy (OBR) Przemysłu Rafineryjnego, m.in. producenta paliw lotniczych - poinformował w czwartek resort skarbu. Obecnie do Skarbu Państwa należy 100 proc. akcji tej spółki.

Oferty w sprawie kupna 941 800 akcji o wartości nominalnej 10 złotych każda można składać do 17 grudnia w siedzibie MSP. Negocjacje będą dotyczyć głównie ceny za zbywane akcje oraz proponowanego programu rozwoju spółki, który obejmuje m.in. zobowiązania do podwyższenia kapitału. Uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia w sumie do 15 proc. akcji.

Tymczasem od początku ubiegłego tygodnia w płockim OBR, w którym załoga opowiada się za procesem prywatyzacji zakładającym powstanie spółki pracowniczej, trwa protest zorganizowany przez tamtejszy NSZZ \"Solidarność\". Związkowcy przystąpili do niego, domagając się od MSP m.in. informacji na temat planów prywatyzacyjnych oraz sprzeciwiając się odwołaniu prezesa i jednego członka zarządu spółki. Protest, który polega obecnie na oflagowaniu budynku, ma być prowadzony do skutku z możliwością podjęcia strajku okupacyjnego.

Jak powiedziała w czwartek przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ \"Solidarność\" w płockim OBR Jolanta Kowalczyk, MSP nie odpowiedziało dotychczas na przesłane tam pismo z postulatami, w tym dotyczącymi podjęcia rozmów ze związkowcami.

- Nikt też nie zawiadomił ani związków zawodowych, ani rady pracowników na 30 dni wcześniej o podjęciu takich działań, że takie ogłoszenie się ukaże (dotyczące prywatyzacji spółki - przyp. red.). Myśmy dostali to dzisiaj - oświadczyła jednocześnie Kowalczyk. Odnosząc się do trwającego w spółce protestu, szefowa NSZZ \"Solidarność\" w płockim OBR zastrzegła, że \"to co będzie dalej, okaże się niedługo\".

Do odwołania prezesa płockiego OBR Zbigniewa Paćkowskiego oraz członka zarządu Romana Kempińskiego doszło pod koniec października podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, którym jest Skarb Państwa. Obecnie spółką kieruje pozostawiony na stanowisku trzeci członek zarządu, Paweł Grobicki.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego SA w Płocku działa od 1972 r. Od 2007 r. w wyniku procesu komercjalizacji jest spółką akcyjną Skarbu Państwa.

Ośrodek jest jednym z największych producentów benzyny lotniczej w Europie, którą dostarcza na rynek krajowy, a także eksportuje na Litwę, do Rumunii, Anglii, Rosji, a także Sudanu i Jordanii. Prowadzi też działalność naukowo-badawczą, dotyczącą branży rafineryjnej, opracowując m.in. analizy techniczno-ekonomiczne, projekty modernizacji i optymalizacji procesów technologicznych i ochrony środowiska. Spółka zajmuje się również produkcją dodatków uszlachetniających do paliw oraz biopaliw, a także chemikaliów. Około 60 proc. sprzedaży jej produktów trafia na rynek krajowy, a blisko 40 proc. na eksport.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.