Zależy im na utrzymaniu mechanizmu sprawiedliwej transformacji

1725883614 strefakultury

fot: Kamil Kalkowski/UM Katowice

Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki

fot: Kamil Kalkowski/UM Katowice

Ministerstwu Przemysłu zależy na utrzymaniu mechanizmu sprawiedliwej transformacji - poinformowała dyrektorka departamentu funduszy europejskich i spraw zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu Joanna Pauly w czwartek podczas konferencji Energy Days w Katowicach.

Miesiąc wcześniej Pauly informowała, że prowadzone są negocjacje dotyczące stanowiska rządu na temat przyszłości Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Podczas Energy Days podtrzymała swoje stanowisko, że jej resort jest za jego utrzymaniem.

- Naszym zdaniem - i faktycznie realizujemy to w tej chwili w Ministerstwie Przemysłu -  te dwa odrębne źródła (polityka spójności i mechanizm sprawiedliwej transformacji) powinny pozostać i w takim kierunku procedujemy te negocjacje związane ze sprawiedliwą transformacją - powiedziała Pauly.

Dodała, że szefowa Ministerstwa Przemysłu prof. Marzena Czarnecka mogłaby być pełnomocniczką rządu do spraw transformacji, ponieważ obecnie jedynym resortem, któremu zależy na utrzymaniu mechanizmu sprawiedliwej transformacji jest Ministerstwo Przemysłu. Żadne inne ministerstwo nie ma w swoich interesach utrzymania pieniędzy dla regionów węglowych.

Pieniądze z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji są przeznaczone dla regionów szczególnie dotkniętych problemami związanymi z dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej do 2050 r. Polska na lata 2021-2027 otrzymała z niego 3,8 mld euro, z czego 2,2 mld euro przeznaczono dla województwa śląskiego.

Podczas panelu dotyczącego transformacji energetycznej Śląska i Zagłębia głos zabrał także Ryszard Pawlik, wieloletni doradca byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka. Ocenił, że pieniądze z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji są kluczowe, aby ta transformacja w województwie śląskim przebiegała rzeczywiście sprawiedliwie. Wyjaśnił, że transformacja o nie proces rewolucyjny, ale ewolucyjny i wymaga czasu. Dlatego, jego zdaniem, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji powinien zostać utrzymany.

- Kluczowe jest to, żeby odrębna linia budżetowa, jaką jest Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, została utrzymana w następnych 25-30 latach, czyli w kolejnych 3-4 budżetach unijnych. To ważne zadanie dla decydentów w Brukseli - powiedział Pawlik.

Dodał, że dobrze byłoby wykorzystać do tego przyszłego - miejmy nadzieję - polskiego komisarza do spraw budżetu Piotra Serafina, a także polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, która potrwa od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r.

Pawlik podkreślił, że sprawiedliwa transformacja jest potrzeba nie tylko do osiągnięcia celów klimatycznych Unii Europejskiej. To także kwestia zapewnienia krajom wspólnoty bezpieczeństwa energetycznego oraz czystego powietrza, ponieważ z powodu jego zanieczyszczenia co roku umiera przedwcześnie 45 tys. Polek i Polaków, a są badania, które mówią, że ta liczba jest nawet dwukrotnie wyższa.

Dwudniowa konferencja Energy Days to nowe wydarzenie w branży energetycznej. Odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach równolegle do corocznej konferencji PRECOP, która poprzedza szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Najbliższy - COP 29 - zaplanowano od 11 do 22 listopada 2024 r. w stolicy Azerbejdżanu Baku. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.