Zabrze: zmodernizowano stację uzdatniania wody

Kosztem niespełna 4 mln zł Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji unowocześniło jedną z dwóch należących do tej spółki stacji uzdatniania wody. Dzięki inwestycji możliwe stało się m.in. zmniejszenie dawek dodawanego tam do wody chloru.

We wtorek oficjalnie otwarto zmodernizowany obiekt, pokrywający ok. 10 proc. zapotrzebowania na wodę 180-tysięcznego miasta.

Stacja uzdatniania "Leśna" w Zabrzu zaopatruje w wodę dwa duże zabrzańskie osiedla: Kopernika i Curie-Skłodowskiej. Do zbudowanej w 1991 r. instalacji początkowo trafiała woda z pobliskiej studni w zabrzańskiej dzielnicy Mikulczyce.

Z czasem, gdy mikulczycka studnia zaczęła wysychać, zabrzańskie wodociągi kupiły od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego inną studnię, w pobliskiej miejscowości Szałsza. Woda stamtąd do "Leśnej" trafia niespełna dwukilometrowym wodociągiem.

Głównym problemem wody z ujęć w Mikulczycach i Szałszy jest przekraczająca normy zawartość manganu. Początkowo redukowano ten pierwiastek tradycyjnymi filtrami wypełnionymi piaskiem kwarcowym. W 1998 r. obiekt zmodernizowano wykorzystując technologię kanadyjskiej firmy ADI z filtrami zawierającymi materiał opatentowany pod nazwą "Elektromedia I".

Ze względu na zużycie techniczne tej instalacji, w ub. roku władze zabrzańskiej spółki wodociągowej postanowiły po raz kolejny zmodernizować stację. Nową tańszą w eksploatacji i skuteczniejszą technologię oczyszczania wody opracował prof. Waldemar Sawiniak z Politechniki Śląskiej.

Technologia ta zakłada m.in. utlenianie wody poprzez znacznie bardziej precyzyjne niż dotąd dozowanie podchlorynu sodu (tzw. chlorowanie) oraz filtrowanie w instalacji wykorzystującej tzw. złoża brausztynowe i piasek filtracyjny. Nowa technologia pozwoliła m.in. wyeliminować stosowanie wodorosiarczynu sodu - potrzebnego wcześniej do neutralizowania nadmiernej ilości chloru w oczyszczanej wodzie.

W ramach rozpoczętej w lipcu ub. roku inwestycji m.in. całkowicie przebudowano układ technologiczny stacji, który jest teraz całkowicie zautomatyzowany i monitorowany. Obecna wydajność instalacji to 195 m sześc. na godzinę, czyli 4680 m sześc. na dobę. Prace kosztowały ok. 3,8 mln zł.

Stacja uzdatniania wody "Leśna" to jedna z dwóch stacji Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Do drugiej stacji w dzielnicy Grzybowice trafia woda ze studni w Grzybowicach oraz w sąsiednich miejscowościach Świętoszowice i Wieszowa - niewymagająca skomplikowanych procesów oczyszczania.

Woda w stacji w Grzybowicach jest jedynie poddawana dezynfekcji - by wyeliminować możliwość wtórnego skażenia w wodociągu przesyłowym. Z tej instalacji korzystają mieszkańcy dzielnic: Grzybowice, Rokitnica, os. Helenka, Mikulczyce i częściowo Centrum oraz miejscowości Świętoszowice (gmina Zbrosławice). Instalacja ta pokrywa ponad 25 proc. potrzeb mieszkańców Zabrza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.