Zabrze: odbudowa w Królowej Luizie i szybie Prinz Schönaich

1522465932 cechownia1 kopalniaguido pl

fot: MG Zabrze kopalniaguido.pl

Po wojnie cechownia w Zabrzu służyła jako magazyn i hurtownia, potem pozostawała niezagospodarowana. Trzy lata temu zawaliła się część jej dachu

fot: MG Zabrze kopalniaguido.pl

Zrujnowaną cechownię dawnej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu, a także budynki maszynowni szybu Prinz Schönaich i warsztatu elektrycznego tego samego zakładu, odbuduje przy unijnym wsparciu, zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego.

W środę, 23 stycznia, zabrzański samorząd, który wraz z urzędem marszałkowskim województwa śląskiego współprowadzi placówkę, poinformował o zawarciu umów z wykonawcami obu inwestycji.

Umowy są efektem powtarzanych przetargów - w kontekście największego obecnie prowadzonego przez placówkę projektu unijnego, o wartości ponad 84,5 mln zł. Dzięki niemu - po znacznych inwestycjach w poprzednich latach - zabrzańscy muzealnicy chcą zachować i udostępnić kolejne unikatowe obiekty przemysłowe.

Dofinansowane kwotą blisko 60 mln zł z UE przedsięwzięcie dotyczy m.in. kilku obiektów i przestrzeni w Zabrzu. Obok kompleksowego remontu głównej siedziby muzeum przy ul. 3 Maja, obejmuje część zasadniczego historycznego kompleksu kopalni Królowa Luiza oraz zniszczony budynek jej dawnej cechowni - przy ul. Wolności 387.

Budynek cechowni powstał ok. 1870 r. Służył jako miejsce zbiórek górników przed pracą. W 1921 r. znajdował się tam posterunek niemieckiej policji, zdobyty przez powstańców śląskich z Zabrza. Po wojnie cechownia była magazynem i hurtownią, potem pozostawała niezagospodarowana. Cztery lata temu zawaliła się część jej dachu.

Na odbudowę cechowni, pod kątem utworzenia tam otwartego magazynu, Muzeum dysponowało kwotą 8,8 mln zł brutto. W pierwszym przetargu, który ruszył w lutym ub. roku jedyna oferta opiewała na 12,7 mln zł; w drugim najtańsza z pięciu ofert kosztowała 9,7 mln zł. W trzecim przetargu, rozstrzygniętym w listopadzie, jeden z pięciu oferentów zaproponował 8,7 mln zł.

W środę miasto poinformowało, że zakres zakontraktowanych z nim prac obejmie m.in. roboty rozbiórkowe, naprawę elewacji, przemurowanie ścian będących w złym stanie, wykonanie nowej podłogi na gruncie, stropu nad piwnicą, dachu, ścian wewnętrznych, instalacji, ślusarki okiennej i drzwiowej oraz wykończeń. Przedsięwzięcie powinno zostać zakończone w I kw. 2020 r.

W drugim przetargu wybrano wykonawcę prac w budynku maszynowni szybu Prinz Sch"naich i budynku warsztatu elektrycznego (w kompleksie Królowa Luiza). W pierwszym, trwającym od lutego ub. roku zgłosił się jeden oferent z ceną 32,4 mln zł brutto, przy budżecie 22,9 mln zł brutto.

Drugie, zmodyfikowane postępowanie, z budżetem 20,2 mln zł brutto, rozstrzygnięto w styczniu br. Spośród czterech ofert wybrano opiewającą na 26,2 mln zł brutto. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na III kw. 2020 r.

Jej zakres obejmuje remont i adaptację budynku dawnej maszynowni, z przeznaczeniem na przestrzeń muzealną, w tym wystawę poświęconą katastrofom górniczym i ratownikom, wraz z przestrzenią edukacyjną i magazynową. Budynek dawnej skraplarni powietrza (zwany warsztatem elektrycznym) ma pełnić funkcje ekspozycyjne, warsztatu i pracowni konserwacji z pokazową kuźnią, gdzie mają odbywać się zajęcia nt. konserwacji muzealiów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.