Zabrze: Ikea kupiła ponad 25 hektarów ziemi

Ponad 25 hektarów gruntu w Zabrzu, w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej, kupił szwedzki koncern meblowy Ikea. Firma zamierza tam wybudować swój sklep oraz centrum handlowe. Do końca tego roku ma potrwać przygotowywanie gruntu przez miasto.

W środę (2 lipca) przedstawiciele zabrzańskiego samorządu oraz spółki Inter Ikea Centre Polska podpisali w Zabrzu akt notarialny sprzedaży gruntu. Jak poinformował dyrektor ds. rozwoju spółki Wojciech Dzwonkowski, teraz rozpoczną się prace projektowe.

Już wcześniej przedstawiciele inwestora sygnalizowali, że na kupionym gruncie planują wybudować sklep oraz centrum handlowe. Do tej pory taki kompleks powstał jedynie w Łodzi. W środę nie chcieli mówić o szczegółach. "Wkrótce powiemy więcej o projekcie, który chcemy przygotować dla Zabrza" - powiedział przed podpisaniem umowy Dzwonkowski.

Dodał, że prace projektowe potrwają kilka-kilkanaście miesięcy. "Bardzo zależy nam, aby to sprawnie i szybko przeprowadzić. Zarówno spółka Ikea, jak i Inter Ikea są żywotnie zainteresowane tym, żeby sklep i centrum handlowe powstały w najkrótszym możliwym czasie" - mówił dopytywany przez dziennikarzy.

Dziennikarze pytali też o losy gruntu, który kilka lat temu koncern kupił w Częstochowie - również zapowiadając tam inwestycję handlową. "Tam także będziemy budowali Ikeę i centrum handlowe" - powiedział w środę przedstawiciel firmy. Dotąd w woj. śląskim Ikea ma tylko jeden sklep - w Katowicach, w rejonie al. Rozdzieńskiego (trasa S86).

Podczas środowej uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zaakcentowała, że inwestycja Ikei daje miastu "nie tylko szansę rozwoju, ale także miejsca pracy dla mieszkańców". Według szacunków firmy planowana skala inwestycji wiąże się z bezpośrednim zatrudnieniem "kilkuset osób". "Biorąc pod uwagę firmy współpracujące, choćby na przykładzie innych naszych centrów handlowych i sklepów Ikea, to jest do półtorej tysiąca ludzi" - wskazał Dzwonkowski.

Na początku czerwca spółka Inter Ikea Centre Polska wygrała przetarg na 25,7 ha gruntu w pobliżu zabrzańskiej dzielnicy Zaborze - przy granicy z Rudą Śląską. Zaoferowała ok. 22 mln zł.

Teren ten przylega do łączącej śląskie miasta Drogowej Trasy Średnicowej. Znajduje się po jej południowej stronie, rozpościerając się między trasą a potokiem Czarniawka. Obecnie w większości to nieużytki, w części likwidowane ogródki działkowe, a w jeszcze innej - częściowo zrekultywowane zwałowisko pogórnicze.

23,7 ha jest własnością Skarbu Państwa, pozostała część - miasta.

W pobliżu znajduje się węzeł DTŚ, do którego Ikea będzie zobowiązana dobudować drogę (równoległą do głównej trasy, łączącą węzeł z pobliską ul. Lompy).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.