Zabrze: „Górnik Polski” wciąż zaczytywany

W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbyło się spotkanie promocyjne, w trakcie którego można było się zapoznać z trzecim numerem zeszytów naukowych rocznika „Górnik Polski”. Duża liczba gości w MGW świadczyła o nie słabnącym zainteresowaniu górniczą tematyką.

 

- Zwiedzający mogli się zapoznać z bardzo ciekawymi sprawami, które działy się w naszym górnictwie w wolnej Polsce. Czyli w ostatnim dwudziestoleciu. Naprawdę wiele osób interesuje się historią górnictwa, czego dowodem była duża frekwencja – przyznaje Urszula Potyka, kierownik działu naukowo-oświatowego Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.


W trzecim numerze zeszytów naukowych rocznika „Górnik Polski” można było się zapoznać z historią lokomotyw dołowych, przejrzeć zapiski na temat katastrof górniczych w szybie „Carnall”, jak również dowiedzieć się coś więcej o reformie górnictwa w latach 80-tych i burzliwych strajkach na kopalniach śląskich tuż przed zmianami ustrojowymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.

1764399499 gadowski

Gadowski: Problemy JSW nie zaczęły się wczoraj

Problemy JSW nie zaczęły się wczoraj - podkreślił podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych poseł Krzysztof Gadowski z KO.