Zaborowski zachęca do inwestowania w „Silesię”
fot: Jolanta Talarczyk
Zbyszek Zaborowski zachęca przedstawicieli biznesu do inwestowania w województwo śląskie
fot: Jolanta Talarczyk
Wicemarszałek województwa śląskiego, Zbyszek Zaborowski zachęca przedstawicieli biznesu do inwestowania w województwo śląskie. Mówił on o tym w trakcie konferencji, na którą zostały zaproszone osoby reprezentujące samorządy terytorialne.
Podczas spotkania zaprezentowano projekt pod hasłem: „Budowa i uruchomienie zintegrowanego systemu informowania o możliwościach inwestycyjnych w województwie śląskim - Invest in Silesia” oraz projekt: „Ogólnodostępna Platforma Informacji – Tereny Poprzemysłowe (OPI-TPP)”. Przedstawiono także koncepcję „Otwartego Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej (ORSIP)”.
- Według wskaźników gospodarczych, nasz region dwa lata temu wygrywał z Mazowszem. Czyli jest się czym chwalić. Statystyki pokazują, że jesteśmy najbardziej rozwiniętym regionem w kraju. Tak więc dzieje się na Śląsku bardzo dobrze. Ale są też problemy, chociażby sytuacja naszego hutnictwa i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ona jest powiązana z wyrobem stali, co rzutuje na sytuację spółki. Gdyby poprzedni rząd nie zabrał Jastrzębskiej Spółce Węglowej dywidendy, jej kondycja finansowa byłaby znacznie lepsza – tak oceniał sytuację regionu śląskiego wicemarszałek Zaborowski w rozmowie z portalem nettg.pl na początku lutego, przy okazji wizyty w Katowicach byłego premiera Leszka Millera.
Ideą działania systemu „Invest in Silesia” jest wyszukiwanie i gromadzenie informacji o możliwościach inwestowania oraz rozwoju przedsiębiorczości w województwie śląskim. System będzie korzystał z istniejących portali, stron internetowych oraz bazy danych stworzonej przez samorządy.