Z budżetu UE po roku 2021 Polska otrzyma na inwestycje innowacyjne ok. 60 mld zł

fot: Maciej Dorosiński

Ostatnie lata są niezwykle dobre dla naszej gospodarki; włączenie Polski do rankingu krajów rozwiniętych FTSE Russell jest m.in. tego dowodem - zaznaczyła Jadwiga Emilewicz

fot: Maciej Dorosiński

W pierwszej połowie 2020 r. przedstawimy pakiet proinwestycyjny, który będzie jednym z elementów polityki rządu, nastawionej na wzrost innowacyjności gospodarki - powiedziała w poniedziałek minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. Z budżetu UE po roku 2021 Polska otrzyma na inwestycje innowacyjne ok. 60 mld zł.

Minister podczas konferencji podkreśliła, że m.in. dzięki zmianie legislacji oraz uproszczeniu procedur ubiegania się o dotacje, w Polsce znacząco wzrosły nakłady na badania i rozwój. W 2018 roku wzrost ten - jak wskazała - wyniósł 27,7 proc.

- To jednak dopiero początek, a przyjęty kurs na innowacyjność wymaga, by objęła ona wszystkie sektory naszej gospodarki i społeczeństwa - powiedziała Emilewicz.

Dodała, że zwiększeniu innowacyjności służyć na polityka rządu oparta na czterech filarach: cyfryzacji 4.0, wsparciu kompetencji Polaków, zielonej gospodarce, inwestowaniu w start-upy oraz nowe technologie.

Obecny na poniedziałkowej konferencji wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wskazał, że obecnie suwerenność kraju w dużej mierze zależy od potencjału technologicznego i intelektualnego.

- Dlatego - jak podkreślił - zabiegamy o to, aby zatrzymać elitę młodego pokolenia, a nawet więcej, żeby odwrócić wektor drenażu mózgów, tak aby do Polski napływali najzdolniejsi naukowcy i przedsiębiorcy z całego świata - powiedział. Dodał, że budowanie zrównoważonego i dynamicznego rozwoju wymaga współpracy międzysektorowej i porozumienia wielu środowisk i instytucji.

Z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że, choć trwają jeszcze negocjacje nowego budżetu Unii Europejskiej, to już teraz możemy powiedzieć, że po 2021 roku na inwestycje w innowacyjne rozwiązania będziemy mogli przeznaczyć ponad 60 mld zł.

Wsparcie dla polityki nastawionej na proinnowacyjność zapowiedział również szef resortu finansów Tadeusz Kościński. Wskazał, że stawia na dialog z biznesem, żeby nie tylko rozmawiać, ale również słuchać.

Minister Emilewicz, powiedziała, że wspólnie z resortem finansów opracowywany jest m.in pakiet proinwestycyjny, który ma wprowadzić ulgę na automatyzację dla firm inwestujących w cyfryzację i robotyzację a także w badania i rozwój.

- Chcielibyśmy, by każda złotówka zainwestowana przez przedsiębiorców skutkowała 2,5 zł odliczeń od podatku CIT - wskazała szefowa resortu rozwoju.

Zaznaczyła, że przy przygotowaniu pakietu eksperci biorą pod uwagę rozwiązania stosowane w innych krajach, m.in. w Singapurze, Korei Południowej czy Malezji.

Uczestnicy spotkania wśród priorytetów wskazali m.in. wdrażanie sztucznej inteligencji, wsparcie dla przedsiębiorców inwestujących w rozwój technologiczny firm, a także w podnoszenie kompetencji pracowników. Zapowiedzieli również uporządkowania przepisów, zwiększenia przejrzystości prawa dla firm oraz cyfryzacji procesów związanych z ochroną własności oraz wsparcie dla przedsięwzięć związanych z ekologią. Np. większa pula pieniędzy przeznaczona zostanie m.in. na działania korzystne dla osiągnięcia celu zeroemisyjności i niwelowanie dopłat do inwestycji, które stoją w sprzeczności z tym celem.

Podkreślili, że przez ostatnie cztery lata wprowadzono m.in. program Start In Poland, system ulg na B+R i IP BOX, a w ramach funduszy strukturalnych zrealizowano wiele niestandardowych i przełomowych działań takich jak uruchomienie Sieć Łukasiewicza - trzeciej największej sieć badawczej w Europie. Składa się na nią 38 instytutów badawczych, które współpracują zarówno z start-upami, małymi i średnimi firmami jaki i wielkimi koncernami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.