Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (-1.67%)

KGHM Polska Miedź S.A.

302.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

132.92 PLN (+0.58%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.47 PLN (+1.63%)

Enea S.A.

22.00 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.25 PLN (+1.00%)

Złoto

4 644.50 USD (+0.16%)

Srebro

76.43 USD (+2.85%)

Ropa naftowa

108.17 USD (-2.85%)

Gaz ziemny

2.78 USD (+0.91%)

Miedź

5.98 USD (-0.71%)

Węgiel kamienny

112.00 USD (-0.27%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (-1.67%)

KGHM Polska Miedź S.A.

302.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

132.92 PLN (+0.58%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.47 PLN (+1.63%)

Enea S.A.

22.00 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.25 PLN (+1.00%)

Złoto

4 644.50 USD (+0.16%)

Srebro

76.43 USD (+2.85%)

Ropa naftowa

108.17 USD (-2.85%)

Gaz ziemny

2.78 USD (+0.91%)

Miedź

5.98 USD (-0.71%)

Węgiel kamienny

112.00 USD (-0.27%)

XXVI SEP: zwycięstwo studenta Politechniki Śląskiej

fot: Kajetan Berezowski

Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej: w środku Rafał Blacha, z lewej Mateusz Klimek, z prawej Jakub Sawczak

fot: Kajetan Berezowski

+5 Zobacz galerię

Galeria
(8 zdjęć)

Rafał Blacha z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej został laureatem Turnieju Wiedzy Górniczej, który towarzyszył tegorocznej Szkole Eksploatacji Podziemnej w Krakowie. Drugie i trzecie miejsce przypadły w udziale studentom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - Mateuszowi Klimkowi i Jakubowi Sawczakowi. Patronem Turnieju były redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.

- Jestem zaskoczony zwycięstwem. Tematyka testu była bardzo szeroka, miałem trochę wątpliwości, co do niektórych odpowiedzi, ale okazuje się, że odpowiadałem w sumie całkiem dobrze. Już za niedługo będę chciał podjąć pracę zawodową, jeśli Bóg da, to w kopalni węgla kamiennego. Mieszkam w Rybniku, wokół jest sporo kopalń - powiedział Rafał Blacha.

- Drugie miejsce uważam za spory sukces. Eksploatacja surowców to mój „konik”. Miałem podczas studiów praktyki zawodowe w kopalniach węgla, teraz wybieram się na miedź poszerzyć swoją wiedzę - podkreślił Mateusz Klimek z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Jakub Sawczak jest młodszym kolegą Mateusza z tej samej uczelni. Zdobył III miejsce.

- Mam przed sobą jeszcze rok studiów. Zaliczyłem już praktykę zawodową w kopalni miedzi Rudna, ale dyplom chcę robić z górnictwa odkrywkowego. Ostatnio dużo czasu poświęcam na naukę angielskiej terminologii górniczej i to właśnie zmobilizowało mnie do wzięcia udziału w Turnieju - wyjaśnił.

Należy podkreślić, że studenci rozwiązywali test w języku angielskim, co stanowiło dodatkową trudność.

- W mojej ocenie najwyższy poziom wiedzy zaprezentował zespół studentów z AGH. Jednak nikt z uczestników turnieju nie był w stanie odpowiedzieć bezbłędnie na wszystkie pytania – zwrócił uwagę dr hab. inż. Jacek Sobczyk z Polskiej Akademii Nauk, członek jury.

- Za nami wyrównany turniej. Podziwiam studentów z Dniepropietrowska, bo dla nich udział w tym turnieju był swego rodzaju próbą przetarcia się na międzynarodowym forum. Na Ukrainie studenci górnictwa później zaczęli uczyć się języka angielskiego, a podręcznik „Introductory mining engineering" będący bazą wiedzy na temat górnictwa, z którego korzystaliśmy układając pytania, jest bardzo drogi i te dwie kwestie mogą stanowić dla Ukraińców bariery na razie nie do pokonania – zauważył dr inż. Jacek Korski, drugi członek jury.

W galerii: XII Turniej Wiedzy Górniczej. Kraków, 23 lutego 2017 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przyszłość hutnictwa zależy od równych reguł gry

4 maja swoje święto obchodzą hutnicy. Sytuacja branży od dłuższego czasu jest trudna. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach jej przedstawiciele podkreślali, że hutnictwo potrzebuje dziś przede wszystkim stabilnych warunków działania i energii w cenie, która pozwala konkurować z innymi rynkami.

Nadzór budowlany: To do prezydenta Chorzowa należy puszczenie ruchu pod i na estakadę

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie wystąpił w czwartek do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z pytaniem o możliwość dopuszczenia ruchu pod tamtejszą estakadą. Wojewódzka inspektor odpowiedziała, że ocena możliwości przywrócenia ruchu pod obiektem i na nim należy do prezydenta Chorzowa.

Od poniedziałku tramwaje nie pojadą między Rynkiem a Rondem gen. Ziętka w Katowicach

Od poniedziałku 4 maja tramwaje w Katowicach nie będą kursowały między tamtejszym Rynkiem, a Rondem im. gen. J. Ziętka. Powodem są planowane prace w rejonie przystanku tramwajowego Katowice Rynek - poinformował Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Można już zwiedzać strażnicę ogniową kopalni Saturn

W Czeladzi oddano do użytku po remoncie strażnicę ogniową kopalni Saturn. Wydarzenie miało miejsce 2 maja.