Wzrósł odsetek rodzin będących w skrajnym ubóstwie energetycznym

fot: Andrzej Bęben/ARC

Problem niskiej emisji dotyczy kilku milionów Polaków o bardzo różnym statusie materialnym. Dlatego wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem i narzucenie droższych rozwiązań wydaje się być atrakcyjne propagandowo, ale zupełnie nieżyciowe

fot: Andrzej Bęben/ARC

Niemal 5 milionów Polaków (12,2 proc.) doświadcza zjawiska ubóstwa energetycznego. Aż 75,4 proc. z nich to mieszkańcy domów jednorodzinnych, których ogrzanie wymaga największych nakładów finansowych. Wśród tych, którzy ogrzewają domy najtańszym źródłem – węglem, zjawisko ubóstwa jest jeszcze większe. Według najnowszego badania KANTAR, przeprowadzonego w styczniu 2021 R., wynosi ono aż 30 proc.!

Badanie zostało wykonane na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Wynika z niego, że choć samo zjawisko ubóstwa energetycznego nieznacznie spadło w sezonie grzewczym 2019/2020, to wzrósł odsetek rodzin będących w skrajnym ubóstwie energetycznym, czyli wydających 20 proc. i więcej dochodów na zakup węgla do celów grzewczych. Pracownia Kantar ustaliła, że w sezonie 2019/2020 aż 11,6 proc. rodzin ogrzewających swoje domy węglem doświadczyło skrajnego ubóstwa energetycznego. W sezonie 2018/2019 było to 9 proc. rodzin.

– Biorąc pod uwagę rekordowo ciepłą zimę 2019/2020, która była najcieplejszą zimą w ponad 200-letniej historii pomiarów, nieznaczny 4-procentowy spadek osób ubogich energetycznie jest w pełni zrozumiały. Obecna zima, już znacznie zimniejsza, z całą pewnością przyniesie znaczący wzrost zjawiska ubóstwa energetycznego w Polsce, co potwierdzają ankietowani w badaniu Kantar, którzy zadeklarowali wzrost wydatków na opał o 10,4 proc. w obecnym sezonie grzewczym – wyjaśnia Łukasz Horbacz, prezes IGSPW.

Dodaje, że na zmniejszenie odczuwania wydatków na węgiel w sezonie 2019/2020 wpłynęła polityka socjalna państwa.

– Biorąc jednak pod uwagę trwającą już niemal rok pandemię COVID-19, mającą ogromny wpływ na finanse milionów Polaków, zjawisko ubóstwa energetycznego z całą pewnością się pogłębi, na co już w czerwcu 2020 r. zwracali uwagę ekonomiści Instytutu Badań Strukturalnych – mówi Horbacz.

Skalę problemu z założenia miał zmniejszyć rządowy program Czyste Powietrze, ale on także został mocno wyhamowany przez pandemię koronawirusa.

Zdaniem IGSPW obecnie nakłady na nowoczesne rodzaje ogrzewania oparte o OZE tak naprawdę przyczynią się do pogłębienia i tak już dużego ubóstwa energetycznego w Polsce. Takie inwestycje jak pompy ciepła, fotowoltaika – są poza zasięgiem najuboższych rodzin, a wszystkie programy rządowe są raczej skierowane do lepiej sytuowanych.

– Rzeczywistości tej zdają się w ogóle nie zauważać tzw. działacze ekologiczni i antysmogowi, którzy próbują tę rzeczywistość zaklinać i na wszelkie możliwe sposoby walczą o pozbawienie milionów i tak już skrajnie ubogich Polaków ostatniego źródła ciepła, na jakie ich stać – mówi Horbacz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.