WZA ZNTK Łapy chce restrukturyzować firmę

Walne zgromadzenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego Łapy SA (ZNTK) upoważniło zarząd upadłej spółki do przeprowadzenia restrukturyzacji tak, by zamienić upadłość likwidacyjną na układową - poinformowała spółka w komunikacie. Dawałoby to szanse na dalsze istnienie firmy, choć nie wiadomo w jakiej formie i zakresie.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie odbyło się 17 listopada. Zwołali je akcjonariusze mający więcej niż 1/20 kapitału zakładowego spółki.

- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ZNTK w Łapach Spółka Akcyjna (...) upoważnia zarząd spółki do podjęcia niezbędnych działań mających na celu wznowienie produkcji oraz zmianę upadłości likwidacyjnej na upadłość układową albo na postępowanie naprawcze przewidziane przepisami prawa - podała spółka w komunikacie.

ZNTK Łapy są spółką giełdową. Akcjonariusze zgodzili się podczas Walnego na przeniesienie notowań na NewConnect, jeśli akcje spółki zostaną wykluczone z obrotu na rynku regulowanym.

Pod koniec lipca Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość likwidacyjną ZNTK w Łapach. Powodem trudnej sytuacji finansowej spółki był brak zamówień na naprawy wagonów od dotychczasowego głównego zleceniodawcy spółki - PKP Cargo.

PAP nie ustaliła w czwartek kto jest obecnie w zarządzie spółki czy też w jej radzie nadzorczej. Jak powiedziała syndyk masy upadłościowej ZNTK Łapy Alina Sobolewska, nawet ona nie została poinformowana o zmianach personalnych. Powiedziała, że wie jedynie, iż dotychczasowy prezes Jacek Łupiński (pełnił jednoosobowo rolę zarządu - przyp. red.) złożył rezygnację. Łupiński mówił PAP kilkanaście dni temu, że nie jest już pracownikiem ZNTK Łapy. Sobolewska powiedziała, że jeśli nie zostanie poinformowana o nowych władzach w spółce, złoży wniosek do sądu o ustanowienie w niej kuratora.

Jak informowało wcześniej biuro prasowe Sądu Rejonowego w Białymstoku, zarząd ZNTK Łapy może - co do zasady - złożyć wniosek o zmianę upadłości likwidacyjnej na układową. Taka zmiana jest możliwa o ile są do tego podstawy, np. konkretna szansa, że firma w toku postępowania likwidacyjnego zacznie przynosić zyski - wyjaśnił sąd. Orzeka o tym Sąd Upadłościowy.

- Aby dokonać zmiany opcji na postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu należy uprawdopodobnić, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu niż zostaliby zaspokojeni po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego w opcji likwidacyjnej - wyjaśniło biuro prasowe białostockiego sądu rejonowego.

Pod koniec września syndyk ZNTK w Łapach przelał na konta ok. 750 byłych pracowników upadłej spółki należne im pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W sumie to ponad 5 mln zł brutto zaległych wypłat wraz z różnymi ich obciążeniami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.