Wysokie ściany to dużo węgla i dużo wyzwań, ale to żadna nowość dla górników z ZG Sobieski

1647515416 zgsobieski

fot: arc.ZG Sobieski

Górnicy z oddziału G1 Zakładu Górniczego Sobieski prowadzą eksploatację ściany 207-2 w pokładzie 207 o miąższości ponad 5 m. W ub.r. wydobyli ponad 900 tys. t węgla

fot: arc.ZG Sobieski

Górnicy z oddziału G1 Zakładu Górniczego Sobieski prowadzą eksploatację ściany 207-2 w pokładzie 207 o miąższości ponad 5 m. W ub.r. wydobyli ponad 900 tys. t węgla. To najlepszy wynik w spółce Tauron Wydobycie.

ZG Sobieski prowadzi eksploatację trzema oddziałami wydobywczymi w oparciu o dwa niezależne rejony eksploatacyjne – Piłsudski i Sobieski. W rejonie Piłsudski eksploatacja prowadzona jest z pokładów warstw łaziskich przez oddział G1 w pokładzie 207 o miąższości do 5,2 m oraz oddział G2, który fedruje w pokładzie 212 o miąższości do 4,1 m. Urobek ze ścian transportowany jest przenośnikami taśmowymi bezpośrednio na powierzchnię. W rejonie Sobieski wydobycie prowadzi oddział G3, który eksploatuje warstwy orzeskie – pokład 301 o miąższości do 4,0 m. Urobek z tego rejonu jest transportowany przenośnikami taśmowymi oraz szybem wydobywczym na powierzchnię.

W ub.r. załoga oddziału G1 wyfedrowała ponad 900 tys. t urobku.

– Wysoka ściana to dużo węgla i dużo wyzwań, ale dla nas to żadna nowość, przecież pokład 207 fedrujemy, odkąd pamiętam, a pracuję już prawie 15 lat – mówi Ariel Żuraw, przodowy oddziału.

– Realizacja zadań produkcyjnych nałożonych na oddział jest możliwa dzięki wielkiemu zaangażowaniu załogi, zwłaszcza że praca w systemie pięciozmianowym wymaga od pracowników większej dyspozycyjności, a także odpowiedniej organizacji – wtóruje mu Robert Zając, kierownik oddziału G1.

Żeby dostać się do ściany 207-2, górnicy muszą pokonać sporą odległość.

– Jeździmy taśmami do oddziału i z powrotem na dworzec osobowy. W ten sposób oszczędzamy czas i siły na fedrunek – przyznaje Daniel Wroński, kombajnista oddziału G1.

Elastyczność dostaw
Udział poszczególnych sortymentów w produkcji jest odzwierciedleniem potrzeb odbiorców jaworznickiej kopalni, z których największą grupę stanowią elektrownie. Dla zaspokojenia potrzeb pozostałych klientów produkowane są również sortymenty grube oraz średnie, w tym znakomite ekogroszki.

– Wysokie parametry jakościowe oferowanego sortymentu grubego wynikają z charakterystyki eksploatowanego pokładu 207 – potwierdza Marian Borowski, główny inżynier przeróbki mechanicznej w ZG Sobieski.

Węgiel pokładu 207 to węgiel energetyczny typu 31 o wartości opałowej na poziomie 25 000 kJ/kg, zawartości siarki – ok. 2 proc. oraz popiołu ok. 7 proc.

– Parametry produkowanego przez nas węgla mają szczególne znaczenie dla trwałości instalacji służących do spalania węgla w energetyce. Ponadto niezwykle korzystne z punktu widzenia łańcucha wartości jest zaledwie czterokilometrowe, bezpośrednie połączenie kolejowe naszej kopalni z blokami energetycznymi Tauronu Wytwarzanie. Zapewnia to bezpieczeństwo i elastyczność dostaw paliwa – wskazuje Jarosław Halbina, główny inżynier inwestycji i przygotowania produkcji.

Około połowy br. załoga oddziału G1 zakończy wydobycie w ścianie nr 207-2 i przystąpi do eksploatacji kolejnej – 340 w pokładzie 209. Celem jest minimalizacja czasu przezbrojenia wyposażenia ścian do niezbędnego minimum, co realizowane jest m.in. przez przygotowanie frontu wydobywczego z odpowiednim wyprzedzeniem.

– Szczególny nacisk kładziemy na bieżący monitoring robót przygotowawczych, zwłaszcza że ZG Sobieski, jako jedyna kopalnia w spółce, utrzyma trzyścianowy model eksploatacji – podkreśla Michał Tukaj, zastępca kierownika Działu Górniczego GG2.

Wydobycie ZG Sobieski prowadzone jest głównie pod terenami leśnymi i rolnymi. Odtworzenie frontów ścianowych oraz udostępnienie nowych zasobów zapewniają roboty korytarzowe realizowane przez załogę własną sześcioma przodkami kombajnowymi oraz trzema przodkami firm usługowych.

– Dla sprawnego funkcjonowania oddziałów robót górniczych niezbędna jest obsługa i bieżące wsparcie oddziałów pomocniczych w zakresie obsługi, utrzymania i konserwacji urządzeń transportowych i odstawczych, a także ciągłego zapewnienia niezbędnych mediów i materiałów. Zapewnienie wszystkim oddziałom niezbędnych materiałów na czas nie byłoby możliwe bez sprawnego funkcjonowania systemu logistycznego, którego trzon stanowią pracownicy oddziału przewozu i kolei podwieszanych – wyjaśnia Rafał Wilk, główny inżynier górniczy.

Warto dodać, że w ub.r. ponad 43 proc. węgla wyprodukowanego w Tauron Wydobycie pochodziło właśnie z ZG Sobieski. Kopalnia osiągnęła w tym czasie największą wydajność spośród wszystkich trzech zakładów spółki, przekraczającą wartość 905 t węgla handlowego na pracownika. O przyszłości kopalni stanowi dostęp do bogatego złoża Dąb, którego zasoby bilansowe wynoszą ponad miliard t węgla o parametrach niezbędnych dla niskoemisyjnych bloków energetycznych.

Rok popytu
Miniony rok był dla ZG Sobieski rokiem popytu. Kopalnia sprzedała całość wyprodukowanego węgla. Początkowo, z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie energetycznych jednostek wytwórczych, zbyt pokrywał ok. 84 proc. produkcji. Zwiększony w II połowie popyt spowodował położenie większego nacisku również na produkcję sortymentów średnich i grubych. Łączny udział tych ostatnich sortymentów w produkcji ogółem kopalni w ostatnich dwóch kwartałach został zwiększony do niemal 30 proc.

Kopalnia posiada również koncesję na wydobycie węgla ze złoża Dąb o zasobach bilansowych około 1,06 mld t węgla.

– Ta partia stanowi naszą przyszłość. Zgodnie z zapisami umowy społecznej działalność kopalni zaplanowana jest do 2049 r. Posiadana baza zasobowa, jak i termin obowiązywania koncesji do grudnia 2063 r., umożliwia prowadzenie działalności daleko poza horyzont czasowy ustalony przez MAP, a tym samym stanowi stałe zabezpieczenie surowcowe kraju – potwierdza Marcin Kruk, dyrektor techniczny ZG Sobieski.

Co ciekawe, Tauron Wydobycie jest obecnie w posiadaniu nadań koncesyjnych obejmujących jedną trzecią krajowych zasobów węgla energetycznego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.