Wyniki produkcyjne i sprzedażowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej świadczą o ustabilizowaniu sytuacji

1606464298 koks jech

fot: Jerzy Chromik/ARC

W ciągu dziewięciu miesięcy 2020 r. produkcja koksu w JSW wyniosła 2,4 mln t i była niższa o 4 proc. w stosunku do tej sprzed roku

fot: Jerzy Chromik/ARC

Po 9 miesiącach br. Grupa Kapitałowa JSW odnotowała 1 088,6 mln zł straty netto wobec 704,4 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA bez zdarzeń jednorazowych ukształtowała się na poziomie -80,5 mln zł.

– Trzeci kwartał był łatwiejszy niż drugi. Wydaje się, że w naszym przypadku sytuacja związana z epidemią jest ustabilizowana – zaznaczył Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW.

W okresie dziewięciu miesięcy 2020 r. produkcja węgla wyniosła 10,6 mln t i była tym samym o 2,8 proc. niższa niż rok wcześniej. Produkcja koksu wyniosła 2,4 mln t i była niższa o 4 proc. w stosunku do tej sprzed roku.

Wolumen sprzedaży koksu w stosunku do drugiego kwartału 2020 r. wzrósł o ponad 54 proc. Natomiast w przypadku węgla spółka odnotowała wzrost sprzedaży o blisko 30 proc. Natomiast wciąż dużo niższe, w porównaniu do minionego roku, były ceny węgla metalurgicznego i koksu. Średnia cena węgla metalurgicznego wyniosła 457,13 zł za t, a więc była niższa o 32,4 proc. Podobny spadek dotyczył ceny koksu, która osiągnęła wartość 750,02 zł za t, a więc o 32,7 proc. niższą niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Artur Dyczko, wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych, pozytywnie odniósł się do poziomu produkcji, który mimo przestojów zakładów związanych z pandemią koronawirusa był tylko nieznacznie niższy niż w analogicznym okresie minionego roku.

– To, co nas cieszy, to fakt, że produkcja jest jednakowa. Można powiedzieć, po chwilowym okresie spadków sytuacja wraca do normy. Pozytywny jest też tzw. mining cash cost (koszt wydobycia jednej tony węgla – przyp. aut.). Zgodnie z naszą strategią koncentrujemy się na stronie kosztowej i liczę, że te działania, które zostały podjęte, przyniosą konkretne korzyści. W tej chwili, jeśli chodzi o porównanie kwartałów, mamy spadek tego kosztu o ponad 133 zł na tonie, natomiast porównując 2020 r. do 2019 r., spadek wynosi 23 zł. To są te działania, które powinny w przyszłości determinować naszą działalność – mówił Dyczko.

Na podobnym poziomie, co rok temu, kształtował się również wskaźnik wykonanych robót korytarzowych, który przekłada się na udostępnianie nowych partii złóż w kolejnych okresach. W ciągu 9 miesięcy zostało wykonanych 53 465 m robót korytarzowych – o 1,1 proc. mniej niż w ciągu trzech kwartałów minionego roku.

– Roboty korytarzowe to nasza przyszłość. Mam nadzieję, że na koniec roku osiągniemy założenia z PTE – powiedział Dyczko. Jak ocenił, obecny poziom realizacji robót przygotowawczych jest bezpieczny dla spółki, a plany wykonania robót odtworzeniowych nie są zagrożone.

Wiceprezes JSW podkreślił również, że spółka przyspieszyła prace związane z uruchomieniem wydobycia w powstającej kopalni Bzie.

– W tym rejonie pracuje już około 500 osób. Jedziemy tam pięcioma kombajnami, rozcinając złoże i przyspieszamy proces uzyskania pierwszego węgla o półtora roku w stosunku do tego, co mamy w strategii – zapowiedział Dyczko dodając, że chodzi o węgiel koksowy najlepszej jakości.

W ciągu trzech kwartałów br. JSW wydała na inwestycje 1,3 mld zł. Wśród głównych realizowanych inwestycji Dyczko, wymienił m.in. budowę nowych poziomów wydobywczych w kopalniach Pniówek, Budryk, Borynia-Zofiówka i Knurów-Szczygłowice oraz modernizację zakładów przeróbki węgla w kopalniach Knurów-Szczygłowice i Budryk. Inwestycje w zakłady przeróbcze mają być ważnym ogniwem umożliwiającym przestawienie produkcji na produkcję węgla koksowego.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2020 r. produkcja koksu w JSW wyniosła 2,4 mln t i była niższa o 4 proc. w stosunku do tej sprzed roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.