Wyniki: Enea wstępnie podsumowała rok

1503635258 enea siedziba enea

fot: Enea SA

Rada nadzorcza Enei dokonała zmian w zarządzie spółki

fot: Enea SA

Grupa Enea w 2017 roku osiągnęła 1,07 mld zł zysku netto i był on wyższy niż w 2016 r. o 36,5 proc. - poinformowała w środę spółka w komunikacie dotyczącym wstępnych wyników finansowych za ubiegły rok.

- Rok 2017 był dla Grupy Enea okresem dalszego rozwoju innowacyjnego koncernu surowcowo-energetycznego. Grupa znacząco powiększyła moce wytwórcze przejmując Elektrownię Połaniec, a także uruchamiając najnowocześniejszy w Polsce blok energetyczny o mocy 1.075 MW w Elektrowni Kozienice. Enea, w ujęciu rok do roku, poprawiła zdecydowaną większość wyników finansowych i operacyjnych - podkreśliła spółka w komunikacie.

Jak poinformowano, według szacunkowych danych, w całym 2017 roku EBITDA (zysk przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją) Grupy Enea zwiększyła się o ponad 15 proc. rok do roku do 2 mld 684 mln zł. Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wzrósł o 36,5 proc. do 1 mld 70 mln zł.

Spółka dodała, że w ub.r. wytworzyła 21 TWh energii elektrycznej, czyli o 54 proc. więcej niż w 2016 roku. Sprzedaż usług dystrybucji odbiorcom końcowym zwiększyła się do 19,3 TWh z 18,7 TWh w 2016 roku. W ub. r. produkcja węgla w Grupie wyniosła 9,1 mln ton.

- Miniony rok był niezwykle ważny dla Grupy Enea i pełen wyzwań, w tym w obszarze dystrybucji, który zmierzył się ze skutkami nawałnic. Powiększyliśmy Grupę o nowe, bardzo wartościowe aktywa w obszarze wytwarzania. Oddaliśmy do eksploatacji największy i najnowocześniejszy blok energetyczny w kraju w Elektrowni Kozienice oraz przejęliśmy Elektrownię Połaniec, dzięki czemu z zainstalowaną mocą ponad 6,2 GW umocniliśmy się na pozycji wicelidera w obszarze wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Te strategiczne działania przełożyły się już częściowo na wyniki finansowe i operacyjne Grupy, ale w przypadku bloku nr 11 w Elektrowni Kozienice będą dużo lepiej widoczne w wynikach kolejnych kwartałów i lat - ocenił, cytowany w komunikacie, wiceprezes Enei ds. finansowych Piotr Olejniczak.

Ostateczne wyniki finansowe za 2017 roku mają zostać opublikowane 23 marca br.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.