Wychodzenie z kryzysu wymaga maksymalnego wsparcia Unii dla zielonej energii

fot: Tauron

Energetykę czeka rewolucja

fot: Tauron

Wobec kryzysu spowodowanego epidemią, w UE konieczne jest zapewnienie odpowiednich inwestycji dla płynnego przejścia na czystą energię - ocenił wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński po poniedziałkowym nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów ds. energii.

Głównym tematem wideokonferencji było ożywienie gospodarcze w kontekście transformacji energetyki i Europejskiego Zielonego Ładu. W spotkaniu nieformalnej Rady UE uczestniczyli minister klimatu Michał Kurtyka i wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu, w trakcie konferencji podkreślono, że epidemia COVID-19 uwidoczniła kluczową rolę sektora energii, w tym bezpieczeństwa energetycznego dla funkcjonowania gospodarki państw europejskich.

- W najbliższych latach sektor energii stanie przed szeregiem wyzwań post-COVID związanych m.in. z odbudową łańcuchów dostaw w celu prowadzenia inwestycji, mobilizacją środków finansowych, a niekiedy weryfikacją planów inwestycyjnych i akumulacji środków na kluczowe przedsięwzięcia - wskazał Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił wiceminister, istotne jest, aby decyzje inwestycyjne uwzględniały aspekt zielonej i niskoemisyjnej odbudowy gospodarczej.

- W obliczu tak istotnych wyzwań inwestycyjnych, w celu sprawnego i sprawiedliwego przeprowadzenia transformacji, niezbędna jest także maksymalizacja wsparcia inwestycyjnego z funduszy unijnych i innych mechanizmów pomocowych - dodał.

- W kontekście dążenia do realizacji celów UE na 2030 r., w najbliższych latach szczególnie istotne będą już rozpoczęte działania zapewniające rozwój niskoemisyjnych źródeł wytwórczych i wzmocnienie elastyczności systemu energetycznego w dobie dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii - dodał Guibourgé-Czetwertyński.

Ministerstwo Klimatu zaznaczyło, że celem Polski jest przeprowadzenie transformacji energetycznej, która jednocześnie zwiększy poszanowanie środowiska i klimatu, da impuls gospodarce, pobudzi krajowy przemysł i wyzwoli innowacyjność, a przy tym będzie akceptowalna społecznie i zapewni sprawiedliwe warunki dla przemian w regionach najbardziej narażonych na obciążenia transformacyjne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.