WWF: zielona gospodarka, czyli więcej miejsc pracy

Przyszły budżet Unii Europejskiej może stworzyć wiele nowych miejsc pracy, jeśli będzie inwestował w zazielenianie gospodarki - przypomina organizacja ekologiczna WWF, powołując się na raport dotyczący perspektyw zatrudnienia w poszczególnych sektorach gospodarki.

Obecnie ważą się losy unijnych funduszy na lata 2014-2020. Zazielenienie budżetu UE jest szansą dla Europy, w trudnym czasie kryzysu, który ma wpływ na stan finansów Wspólnoty. Raport dotyczący potencjału zielonych miejsc pracy, który dotarł również do redakcji portalu górniczego nettg.pl, dowodzi, że inwestowanie w zielone sektory przynosi pozytywne efekty dla rynku pracy, a także przyczynia się do ochrony i poprawy stanu środowiska i przynosi inne długofalowe korzyści społeczno-gospodarcze, w szczególności poprawę jakości życia europejskich obywateli.

- Raport jest odpowiedzią na dotychczasowy brak takich informacji - UE jak dotąd nie określiła ile miejsc pracy stworzy budżet rzędu biliona euro do roku 2020 - mówi dr Marta Majka Wiśniewska z WWF Polska.

- Nie ma szacunków dotyczących oddziaływania Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności na zwiększenie potencjału zatrudnienia w granicach Wspólnoty. Nie uwzględnia się też danych dotyczących efektów przeznaczenia części budżetu na konkretne zielone sektory, takie jak inwestycje w odnawialne źródła energii, ochrona przyrody, efektywność energetyczna i zrównoważony transport - dodaje Wisniewska.

Według raportu, na który powołuje się WWF, przeznaczenie 14,28 proc. budżetu UE na zielone inwestycje przewidziane w ramach Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej do 2020 roku, przyniosłoby ponad 516 tysięcy nowych miejsc pracy. Tymczasem, 77 proc. obecnego budżetu (lata 2007-2013) wygeneruje ich zaledwie ponad milion. Zestawienie obu szacunków pokazuje znacznie większy potencjał zatrudnienia, związanego ze wsparciem zielonych sektorów.

- Co roku obywatele UE wpłacają do jej budżetu 129 miliardów euro - dodaje Karolina Tymorek z WWF Polska.

- Dlatego nie powinniśmy zgodzić się na zmarnowanie tych pieniędzy w nowej perspektywie finansowej. Przykładem pozycji w budżecie, która wymaga szczególnej reformy, jest Wspólna Polityka Rolna. W obecnym kształcie pochłania ona aż 41 procent całego budżetu. Musimy wykorzystać środki jak najbardziej efektywnie. Dlatego WWF proponuje, aby subsydia dla rolnictwa uwzględniały wsparcie działań środowiskowych, które stworzą miejsca pracy. Fundusze na rozwój obszarów wiejskich powinny zostać zwiększone do 50 proc. całego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej. Ponadto połowa środków przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich powinna być obowiązkowo przeznaczana przez kraje członkowskie na działania środowiskowe m.in. sieć Natura 2000 i rolnictwo ekologiczne - zaznacza Tymorek.

Podczas nadchodzącego spotkania Rady Europejskiej, w dniach 28-29 czerwca br. w Brukseli, unijni przywódcy dyskutować będą nt. strategii polityki wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. WWF przekonuje, że odpowiedź na te wyzwania drzemie właśnie w rozwoju "zielonych" sektorów gospodarki. Nowy unijny budżet powinien być zrównoważony i gwarantować tym sektorom istotne wsparcie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.