Wujek: Rachunek wdzięczności PGNiG objął pierwszych górników emerytów

fot: Witold Gałązka/ARC

W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności o programie mówili (od prawej) Robert Ciupa – dyrektor ŚCWiS, Piotr Woźniak – prezes PGNiG, Marcin Krupa – prezydent Katowic, Henryk Mucha – prezes PGNiG Obrót Detaliczny

fot: Witold Gałązka/ARC

Około 600 byłych górników, strajkujących w katowickiej kopalni Wujek w okresie pamiętnego strajku na początku stanu wojennego, od czerwca tego roku zgłosiło akces do programu "Rachunek wdzięczności PGNiG", w ramach którego będą zwolnieni z płacenia rachunków za gaz.

Zgodnie z zasadami programu, po dopełnieniu formalności u dostawcy gazu oraz w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, emerytowani górnicy zostaną dożywotnio zwolnieni z rachunków za dostarczany przez PGNiG gaz do kwoty 900 zł brutto rocznie - tym samym większość z nich w ogóle nie będzie musiała płacić za to paliwo.

Zainicjowana w 2016 r. przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza akcja "Rachunek wdzięczności PGNiG" obejmowała wcześniej powstańców warszawskich. W czerwcu tego roku gazowa spółka rozszerzyła ją także na grupę emerytowanych górników z kopalni Wujek - uczestników strajku sprzed blisko 37 lat, zakończonego pacyfikacją kopalni przez siły milicyjne i śmiercią dziewięciu górników.

Jak poinformował w poniedziałek dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, dotychczas swój akces do programu zgłosiło ok. 600 górników, deklarujących swój udział w grudniowym strajku w 1981 r. Przypomniał, że akcja służy nie tylko uhonorowaniu górników poprzez zwolnienie z rachunków za gaz, ale także ma pomóc katowickiemu Centrum w bardziej szczegółowej dokumentacji wydarzeń z grudnia 1981 r.

- Bardzo zależy nam również na relacjach ludzi, którzy zgłaszają się do programu +Rachunek wdzięczności PGNiG+, na ich wspomnieniach z tamtego czasu. Dlatego przygotowaliśmy specjalną ankietę, którą wypełniło dotąd ok. 200 osób - wyjaśnił dyrektor, wskazując, iż po wypełnieniu ankiety i dopełnieniu formalności u dostawy gazu górnicy otrzymują prawo do darmowego paliwa, zgodnie z zasadami programu. - Pierwsza grupa górników jest już zwolniona z opłat - powiedział Robert Ciupa.

Protest w kopalni Wujek rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego, na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka. 14 grudnia 1981 r. pierwsza zmiana rozpoczęła strajk, wysuwając postulaty zwolnienia z więzienia Ludwiczaka i innych działaczy "S" z całego kraju, respektowania Porozumienia Jastrzębskiego oraz niewyciągania konsekwencji wobec protestujących.

Do strajku przyłączali się górnicy z dalszych zmian, którzy sformułowali kolejne postulaty - zniesienia stanu wojennego i przywrócenia działalności Solidarności. W strajku uczestniczyło ponad 3 tys. osób. 16 grudnia kopalnia została spacyfikowana przez uzbrojone oddziały ZOMO. Od milicyjnych kul zginęło 9 górników, 22 zostało postrzelonych, a wielu lżej rannych. Spacyfikowany strajk górników z kopalni Wujek, zakończony śmiercią dziewięciu górników, stał się jednym z symboli oporu Polaków wobec stanu wojennego.

Zgodnie z regulaminem programu, zwolnienie z opłat za gaz jest możliwe od 1 lipca br. przez pięć kolejnych lat; prezes PGNiG Piotr Woźniak zapewnił jednak w czerwcu, że ta forma pomocy dla b. górników będzie im przysługiwała dożywotnio - w połowie 2023 r. program ma zostać przedłużony. Ponieważ dla typowego gospodarstwa domowego roczny rachunek za gaz rzadko przekracza 900 zł, w praktyce duża część b. górników z Wujka w ogóle nie będzie płaciła za to paliwo. Wysokość ulgi wynika z przepisów podatkowych - powyżej 900 zł darowizna byłaby opodatkowana.

Z programu mogą skorzystać osoby, zatrudnione w kopalni Wujek między 13 a 16 grudnia 1981 roku, posiadające aktualną umowę na dostarczanie gazu zawartą ze spółką PGNiG Obrót Detaliczny. Formalności można załatwić w biurach obsługi klienta w całej Polsce, a informacje uzyskać na infolinii oraz na stronie internetowej spółki.

"Rachunek wdzięczności PGNiG" został zainicjowany w Warszawie w 2016 r. jako program skierowany do powstańców warszawskich. W ramach przedsięwzięcia otrzymują oni dofinansowanie w wysokości do 900 zł rocznie na rachunki za gaz zakupiony od PGNiG. Początkowo do programu przystąpiło ponad pół tysiąca bohaterów Powstania Warszawskiego. Rachunki przeważającej większości osób objętych programem nie przekraczają 900 zł rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.