Mandaty karne musiały zapłacić m.in. osoby z kierownictwa kopalń oraz z dozoru ruchu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zaplanowany na 2024 r. deficyt budżetu państwa ma wynieść nie więcej niż 184 mld zł, zaś deficyt budżetu środków europejskich - 32,5 mld zł

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Nadzór górniczy podsumował swoją działalność w 2023 r. w tradycyjnym sprawozdaniu, które w kwietniu zostało opublikowane na stronie internetowej Wyższego Urzędu Górniczego. W publikacji przedstawiono szereg danych, które obrazują aktywność nadzoru. Jeden z podrozdziałów poświęcono m.in. stwierdzonym nieprawidłowościom i wstrzymanym robotom. Okazuje się, że najwięcej wstrzymań w całości lub części ruchu zakładu górniczego było w górnictwie węgla kamiennego. Najczęściej było to spowodowane nieprawidłowym stanem urządzeń energomechanicznych. WUG przedstawił także dane dotyczące grzywien i ich wysokości.

Jak podano w sprawozdaniu, według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r., nadzorem i kontrolą urzędów górniczych było objętych 7410 zakładów górniczych, w tym: 31 podziemnych zakładów górniczych (19 kopalń wydobywających węgiel kamienny, prowadzących działalność w 30 ruchach, cztery kopalnie węgla kamiennego w likwidacji – w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jedna kopalnia węgla kamiennego w budowie, trzy kopalnie rud miedzi, jedna kopalnia rud cynku i ołowiu w likwidacji, jedna kopalnia soli, jeden zakład górniczy wydobywający gips i anhydryt, jeden zakład górniczy wydobywający solankę do celów leczniczych) oraz 7276 odkrywkowych zakładów górniczych i 103 otworowe zakłady górnicze.

„W związku z wynikami przeprowadzonych w 2023 r. kontroli oraz oględzin miejsc niebezpiecznych zdarzeń i wypadków, pracownicy inspekcyjno-techniczni urzędów górniczych w oparciu o ustalenia stanu faktycznego wstrzymali w 645 przypadkach w całości lub części ruch zakładu górniczego albo zakładu lub jego urządzeń, w tym w 432 przypadkach w kopalniach węgla kamiennego” – czytamy w sprawozdaniu.

Jak wyjaśniono, przy wykonywaniu nadzoru i kontroli organ nadzoru górniczego jest obowiązany nakazać usunięcie nieprawidłowości powstałych wskutek naruszenia przepisów stosowanych w ruchu zakładu górniczego lub warunków określonych w planie ruchu zakładu górniczego, a w przypadku działalności prowadzonej na podstawie koncesji udzielonej przez starostę – warunków dotyczących ruchu zakładu górniczego, określonych w tej koncesji. Jeśli stwierdzone zostanie bezpośrednie zagrożenie dla zakładu górniczego, jego pracowników, bezpieczeństwa powszechnego lub środowiska, organ nadzoru górniczego może w całości lub w części wstrzymać ruch tego zakładu lub jego urządzeń, określając warunki wznowienia ich ruchu.

Dodano, że najwięcej zatrzymań w tych zakładach było spowodowanych nieprawidłowym stanem urządzeń energomechanicznych. Zatrzymano ich 269, w tym 193 urządzenia mechaniczne i 76 urządzeń elektrycznych.

Organy nadzoru górniczego skierowały do sądów rejonowych 145 wniosków o ukaranie sprawców wykroczeń. Wnioski do sądów rejonowych w 42 przypadkach skierowane zostały w związku z badaniem przyczyn i okoliczności niebezpiecznych zdarzeń i wypadków w zakładach górniczych, a w 103 przypadkach w wyniku przeprowadzonych kontroli w zakładach górniczych. Liczba spraw rozpoznanych przez sądy rejonowe w 2023 r. wyniosła 129. Suma orzeczonych kar grzywny wyniosła 206 400 zł, a średnia wysokość kary grzywny – 1600 zł.

W sprawozdaniu podano także, że w 2023 r. organy nadzoru górniczego oraz pracownicy urzędów górniczych w stosunku do sprawców naruszających obowiązki pracownicze zastosowali w 758 przypadkach środki oddziaływania wychowawczego przewidziane w art. 41 Kodeksu wykroczeń.

„W dziesięciu przypadkach środki oddziaływania wychowawczego zostały zastosowane w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi podczas badania przyczyn i okoliczności zaistniałych niebezpiecznych zdarzeń oraz wypadków (z czego 9 środków zostało zastosowanych przez pracowników inspekcyjno-technicznych, a 1 w wyniku pisemnego wystąpienia dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego), a w 748 przypadkach w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi podczas kontroli (z czego 747 środków zostało zastosowanych przez pracowników inspekcyjno-technicznych, a 1 w wyniku pisemnego wystąpienia dyrektora OUG)” – czytamy w publikacji.

W 2023 r. grzywnami w drodze mandatu karnego zostało ukaranych 755 osób na kwotę 324 950 zł, w tym 61 osób kierownictwa, 77 osób wyższego dozoru ruchu, 331 osób dozoru ruchu oraz 286 innych osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia. 

50 turbin na Bałtyku. Oto Orlen finalizuje budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy infrastruktury oraz przygotowania do przekazywania energii do krajowej sieci elektroenergetycznej.