Wrocław: zabiegają o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019

fot: Krystian Krawczyk

Do 15 czerwca br. potrwa rekrutacja w Politechnice Wrocławskiej

fot: Krystian Krawczyk

"Człowiek" i "woda" to hasła towarzyszące staraniom Wrocławia o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Wrocław rywalizuje z 14 innymi europejskimi miastami o tytuł, który przyznawany jest za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz podnoszenie standardów ekologicznych.

W sobotę (21 stycznia) wrocławska delegacja, składająca się z przedstawicieli magistratu oraz wrocławskich organizacji pozarządowych, bierze udział w niemieckim Essen w ceremonii otwarcia Zielonej Stolicy Europy 2017 (ZSE). Essen otrzymało ten tytuł m.in. za konsekwencje w przywracaniu miastu "zielonego oblicza" po degradacji przemysłowej.

Wcześniej wrocławianie brali udział w konferencji branżowej, podczas której prezentowali aplikację złożoną do konkursu ZSE. Wrocław o tytuł ZSE 2019 rywalizuje z 14 innymi europejskimi miastami, w tym m.in. z Bolonią, Lizboną, Florencją, Oslo, Tallinem oraz Sewillą. W kwietniu Komisja Europejska ogłosi trójkę finalistów, zwycięzcę zaś w czerwcu.

Magdalena Okulowska, zastępca dyrektora departamentu Prezydenta Wrocławia, w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że z tytułem ZSE wiąże się przede wszystkim idea zrównoważonego rozwoju miasta.

- Chodzi o to, by obok czystego powietrza, rozwoju terenów rekreacyjnych, równolegle rozwijać nowe technologie i przemysły, ale w taki sposób, by priorytetem zawsze była jakość życia mieszkańców miasta - powiedziała Okulowska.

Dodała, że aplikacja, którą złożył Wrocław starając się o tytuł ZSE to w gruncie rzeczy przeprowadzona na szeroką skalę inwentaryzacja w dwunastu kluczowych dla Komisji Europejskiej obszarach. To m.in. transport publiczny, jakość powietrza czy zarządzanie energią.

- Staraliśmy się pokazać jak wiele we Wrocławiu w tych obszarach zmieniło się w ciągu ostatnich 10 lat - dodała Okulowska.

W aplikacji, która została napisana przez urzędników wrocławskiego magistratu oraz przedstawicieli działających w stolicy Dolnego Śląska organizacji pozarządowych, podkreślono m.in. że Wrocław jest miastem w 95 procentach skanalizowanym. Wskazano na rozwój komunikacji miejskiej, która odnotowała w ostatnich latach 50-procentowy wzrost liczby pasażerów oraz na dynamiczny rozwój ruch rowerowego w mieście.

- Wrocław być może nie wyróżnia się najwyższymi wskaźnikami we wszystkich dziedzinach, ale na pewno wyróżnia się dynamiką przemiany zachodzących w ostatnich latach - powiedziała Okulowska.

We wrocławskiej aplikacji przewijają się dwa hasła: "woda" oraz "ludzie". Jak tłumaczą urzędnicy "woda" to nawiązanie do najnowszej historii miast, w tym wielkiej powodzi z 1997 r. To również wskazanie na potrzebę życia w symbiozie z rzeką przepływającą przez miasto.

- W aplikacji wskazaliśmy na wybudowane we Wrocławiu Hydropolis, które jest unikatowym muzeum wody, centrum edukacji o wodzie oraz przykładem rewitalizacji obiektów poprzemysłowych - powiedziała Okulowska.

Drugie z haseł - "ludzie" - ma zwrócić uwagę na zaangażowanie społeczne mieszkańców miasta w działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju miejsca, w którym żyją. Urzędnicy wskazują m.in. na budżet obywatelski, w którym 30 proc. inwestycji proponowanych przez mieszkańców to "zielone inwestycje".

- Prowadzimy i będziemy prowadzić działania edukacyjno-informacyjne, których jednym z celów jest uświadomienie mieszkańcom, że oni również odpowiadają za otoczenie, w którym żyją i że podejmując pewne działania mogą poprawić jakość życia w mieście - powiedziała dyrektor wydziału komunikacji społecznej wrocławskiego magistratu Barbara Zielińska - Mordarska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.