Wrocław: centrum badań nad nowymi technologiami

fot: Krystian Krawczyk

WCB EIT+ to największa inwestycja infrastrukturalną dla nauki i biznesu zrealizowana na terenie wrocławskiego Kampusu Pracze

fot: Krystian Krawczyk

Po czterech latach od rozpoczęcia budowy infrastruktury naukowej Wrocławskie Centrum Badań EIT+ kończy etap inwestycji. Ośrodek, będący miejscem badań nad nowymi technologiami i platformą współpracy nauki z biznesem, skupia dziś m.in. około 40 laboratoriów bio- i nanotechnologicznych.

W Centrum prowadzonych jest obecnie 59 projektów badawczych, których efekty mają znaleźć zastosowanie w przemyśle i biznesie. Dotąd opracowano tu kilkadziesiąt nowych technologii; blisko 50 z nich poddano zgłoszeniom patentowym, z czego osiem już opatentowano. Na środę zaplanowano symboliczne podsumowanie dotychczasowych efektów przedsięwzięcia.

WCB EIT+ to największa inwestycja infrastrukturalną dla nauki i biznesu zrealizowana na terenie wrocławskiego Kampusu Pracze. Jej pomysłodawcy są przekonani, że będzie to jedno z kluczowych nowych miejsc na innowacyjnej mapie Polski. Opracowane tu rozwiązania mają trafić do praktyki przemysłowej, podnosząc tym samym innowacyjność krajowej gospodarki.

- Obecnie kończy się etap inwestycyjny, a rozpoczyna nowy okres samodzielnej działalności. Od początku Kampus miał być miejscem łączącym zaawansowane badania nad nowymi technologiami z wdrażającym je przemysłem - przypomniał prezes Centrum prof. Jerzy Langer.

Centrum ma dziś 96 pracowników naukowych, ale w prowadzone tu badania i projekty zaangażowane są setki osób - ponad 300 pracowników WCB EIT+ i blisko tysiąc współpracowników - naukowców, pracowników badawczych oraz studentów, głównie uczelni wrocławskich i instytutów Polskiej Akademii Nauk.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka WCB EIT+ Klaudia Piątek, w ciągu czterech lat w Kampusie Pracze powstało ponad 20 tys. m kw. przestrzeni laboratoryjnej, wyposażonej w nowoczesny sprzęt pomiarowy. To m.in. laboratoria z obszaru mikroskopii elektronowej, jądrowego rezonansu magnetycznego, chromatografii gazowej, mikroskopii konfokalnej, badania struktury ciała stałego i laserowej detekcji gazów.

Ostatnie z oddanych do użytku laboratoriów to otwarte we wrześniu pomieszczenia typu cleanroom, służące do badań w sterylnych warunkach materiałów wrażliwych na zanieczyszczenia i wpływ warunków zewnętrznych. Jego budowa kosztowała 35 mln zł.

Największe projekty badawcze realizowane przez WCB EIT+ to: wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach - NanoMat oraz Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne - BioMed. Z kolei największym projektem infrastrukturalnym jest Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Łączna wartość tych trzech przedsięwzięć to ponad 852 mln zł, z czego 710 mln zł pochodzi ze środków unijnych oraz budżetu państwa.

Władze WCB EIT+ podkreślają, że instytucja współpracuje z dużymi firmami z Wrocławia i Dolnego Śląska, w tym z KGHM Polska Miedź. Trwają również starania, by w sąsiedztwie WCB EIT+ powstała pierwsza w Polsce specjalna strefa ekonomiczna nowej generacji (SSE 2.0), gdzie miałby inwestować przede wszystkim firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową. SSE 2.0 miałby powstać na ponad stuhektarowej niezagospodarowanej przestrzeni inwestycyjnej w bezpośrednim sąsiedztwie Kampusu Pracze, jako podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

WCB EIT+ powstało w 2007 r. Spółka ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz miasto Wrocław.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.