Władza w Zabrzu do wzięcia, sześcioro do tańca. Wybory już 10 sierpnia

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Ewa Weber, kandydatka na prezydenta Zabrza

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Ma być po nowemu, ale może wrócić stare – wybory w Zabrzu coraz bliżej, bo już 10 sierpnia. W międzyczasie zarejestrowanych zostało 6 kandydatów, aż czworo z nich to osoby powiązane z byłą prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik.

Przypomnijmy - w wyniku referendum i odwołaniu prezydent Agnieszki Rupniewskiej powstała konieczność przeprowadzenia przedterminowych wyborów na prezydenta miasta zaplanowanych na 10 sierpnia 2025 r. Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała sześcioro kandydatów: Borysa Borówkę, Łucję Chrzęstek-Bar, Sebastiana Dziębowskiego, Rafała Kobosa, Ewę Weber i Kamila Żbikowskiego. 

Borys Borówka jest związany z PiS, ale startuje z własnego komitetu wyborczego. Był już wiceprezydentem Zabrza. To właśnie tego kandydata ma w najbliższych dniach wesprzeć prezes PiS Jarosław Kaczyński, w trakcie wizyty w mieście. Jak podkreśla kandydat - Zabrze potrzebuje rynku oraz odnowienia kąpieliska. Obiecuje stabilizację finansów Zabrza i prywatyzację Górnika Zabrze.

Łucja Chrzęstek-Bar to wiceprzewodnicząca rady miasta, do której weszła z listy byłej prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik. - Nie musimy być miastem niedasizmu i stagnacji – podkreśla kandydatka. Chce stworzenia Strefy Nowego Przemysłu, remontów domów kultury, a na dodatek obiecuje… darmowe korepetycje dla uczniów.

Kolejny kandydat - Sebastian Dziębowski jest radnym i kierownikiem kina Roma. Jest związany z Konfederacją, choć startuje jako kandydat niezależny. Chce stworzyć mapę uciążliwych zapachów w mieście oraz obniżyć koszty komunikacji miejskiej. 

Rafał Kobos kandyduje z komitetu Skuteczni dla Zabrza i Małgorzata Mańka-Szulik - to były naczelnik biura ds. inwestorów i pełnomocnik prezydenta miasta.

- Urodziłem się i mieszkam tutaj. Cały życie pracowałem dla Zabrza, wiem, co należy zrobić – przekazuje Kobos. Mówi o budowie nowych mieszkań i dobrym kontakcie mieszkańców z urzędem.

Pełniąca obowiązki prezydent Zabrza Ewa Weber jest kolejną kandydatką – niegdyś była naczelniczką wydziału budżetu i finansów, główną księgową Zabrza. Pracowała także w Gliwicach oraz w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Chce się zająć przeciwdziałaniu przemocy i nauki o granicach prywatności dla dzieci, remontami placów zabaw czy rozbudową miejskiego monitoringu. Deklaruje koniec negocjacji w sprawie sprzedaży akcji Górnika Zabrze. Rozpoczęła starania o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabrzańskich zabytkowych kopalń. 

Kamil Żbikowski - radny Lepszego Zabrza już startował w wyborach prezydenckich. O mało nie wszedł do drugiej tury poprzednich wyborów, które wygrała Agnieszka Rupniewska. To właśnie on domagał się odwołania byłej już prezydent. Chce niskich czynszów w mieście i ulg dla przedsiębiorców.

Przypomnijmy – Zabrze jest zadłużone na około miliard złotych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.