Wielki Piec jest pucowany. Będzie tam muzeum, platforma widokowa i winda

1758694244 wielki piec

fot: UM Ruda Śląska

Wielki Piec jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

fot: UM Ruda Śląska

W Rudzie Śląskiej trwa jedna ze znaczących inwestycji ostatnich lat – adaptacja Wielkiego Pieca Huty Pokój. Prace, których koszt szacowany jest na ponad 81 mln zł, wchodzą w kolejną fazę, roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem. Miasto pozyskało na ten cel znaczące wsparcie finansowe w kwocie ponad 66 mln zł z Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 oraz blisko 9,5 mln zł z budżetu państwa.

Prezydent Michał Pierończyk podkreślał, że inwestycja ma podwójne znaczenie dla miasta. - Przedsięwzięcie z jednej strony pozwoli uchronić poprzemysłowe dziedzictwo, którego Wielki Piec jest prawdziwą perełką, a z drugiej wymiernie przyczyni się do zmiany oblicza naszego miasta – zaznaczał. - Jestem przekonany, że inwestycja będzie miała pozytywny wpływ również na gospodarkę i środowisko miasta.

Obecnie kluczowym etapem jest naprawa i czyszczenie konstrukcji stalowej. Skorodowane elementy są wymieniane, a pozostałe są czyszczone i malowane. Nad tymi pracami czuwa specjalna komisja konserwatorska, która regularnie spotyka się na budowie, aby nadzorować dobór impregnatów, tak aby obiekt odzyskał swój dawny, oryginalny wygląd i charakter. Również komin przechodzi intensywne czyszczenie z użyciem specjalistycznych preparatów, co wkrótce przywróci mu dawny wygląd. Już teraz można zauważyć, że obiekt przesypowni zyskał nowy stropodach z zamontowanymi świetlikami, a także izolację przeciwwodną. Co więcej, rozpoczęto montaż stalowej konstrukcji nowego obiektu w przedniej części terenu, widocznej od strony ul. Piotra Niedurnego, która swoim nowoczesnym designem dopełni całości.

- Stalowa konstrukcja budynku wejściowego waży około 300 ton, a jej montaż potrwa około dwóch miesięcy. Obiekt będzie wyposażony w windę i ruchome schody – tłumaczył Marcin Krummel, dyrektor ds. produkcji firmy Łęgprzem, która jest wykonawcą inwestycji.

W ramach projektu powstanie platforma widokowa ze ścieżką dydaktyczną, a budynki sterowni i maszynowni zostaną zaadaptowane na cele muzealne. Nowy obiekt, nawiązujący do dawnej hali lejniczej, pomieści przestrzeń wystawienniczą, strefę spotkań i gastronomię. Z myślą o ekologii budynek będzie wyposażony w tzw. „zielony dach”, który zwiększy powierzchnię biologicznie czynną. Ponadto istniejąca rampa kolejowa zostanie przebudowana na obiekt biurowy. Nie zapomniano również o najmłodszych, dla których powstanie plac zabaw nawiązujący do tradycji hutniczej oraz ogród edukacyjny. Cały teren zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Projekt aranżacji wnętrz i montaż systemów multimedialnych będą kluczowym elementem, który pozwoli zwiedzającym w pełni doświadczyć bogatej historii tego miejsca. - Dzięki zaangażowaniu miasta i wsparciu z funduszy europejskich, Wielki Piec stanie się tętniącym życiem centrum, gdzie historia spotka się z przyszłością. To nie tylko ratowanie zabytku, ale także tworzenie nowej przestrzeni dla mieszkańców – komentuje wiceprezydent Aleksandra Skowronek.

Przypomnijmy, że historia tego miejsca jest bardzo ciekawa. Wielki Piec został uruchomiony w 1968 r., a jego budowa trwała zaledwie 105 dni zamiast szacowanego półtora roku. Po latach eksploatacji i modernizacji, w 2012 r., decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, został wpisany do rejestru zabytków. W 2018 r. miasto Ruda Śląska stało się jego formalnym właścicielem w wyniku zamiany nieruchomości ze spółką Stalmag. - Współczesna rewitalizacja Wielkiego Pieca to dowód na to, że Ruda Śląska potrafi pielęgnować swoje dziedzictwo, jednocześnie patrząc w przyszłość. To symbol naszej tożsamości, który z dumą możemy pokazać – podkreślał prezydent Michał Pierończyk.

Od 2020 r. Wielki Piec jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

Mecz legend na 70-lecie Kotła Czarownic, czyli Polska-Anglia na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski w Chorzowie świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji 5 września 2026 r. w Kotle Czarownic znów będą wrzały emocje. Główny wydarzeniem jubileuszowego wydarzenia będzie mecz legend Polska - Anglia, z udziałem polskich i angielskich ikon futbolu.

Usunięto awarię w rejonie stacji kolejowej w Katowicach

Usunięto awarię infrastruktury w rejonie stacji kolejowej w Katowicach; przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - przekazała w środę spółka PKP PLK. Uszkodzenie kabla zasilającego, do którego doszło we wtorek wieczorem, skutkowało awarią urządzeń sterowania ruchem, a w konsekwencji opóźnieniami pociągów.