Wielki piec gaśnie, a związkowcy chcą premii

Huta katowice wp2 ARC

fot: slask.blox.pl

Wielki Piec nr 2 w kombinacie Mittal Steel w Dąbrowie (Huta Katowice)

fot: slask.blox.pl

Tysiąca złotych specjalnej premii dla każdego pracownika domaga się \"Solidarność\" w ArcelorMittal Poland. Nie wiadomo, czy pracownicy dostaną nagrody. Koncern przypomina, że ze względu na kryzys wygasza właśnie wielki piec w Dąbrowie Górniczej.

Kilka tygodni temu ArcelorMittal, największy na świecie producent stali, podjął niespodziewaną decyzję o wygaszeniu jednego z dwóch działających w Dąbrowie Górniczej wielkich pieców (trzeci nie funkcjonuje tu od dawna). Taki sam los spotkał też piec znajdujący się w należącej do Mittala hucie w Krakowie. Koncern tłumaczył, że musi ograniczyć produkcję, bo ze względu na kryzys spadła liczba zamówień od przemysłu samochodowego, budowlanego oraz firm zajmujących się produkcją sprzętu AGD. - Nikt nie straci pracy - uspokoił wzburzonych pracowników - napisała \"Gazeta Wyborcza\" w Katowicach.

Choć nastroje wśród załogi z dnia na dzień stawały się coraz bardziej fatalne, związkowcy nie stracili rezonu. \"Solidarność\" domaga się, by jeszcze przed Bożym Narodzeniem każdy z pracowników ArcelorMittal Poland dostał po tysiąc złotych premii ekstra. Związkowcy przekonują, że mimo spadku zamówień zarówno polskie, jak i zagraniczne huty należące do Mittala zanotowały w tym roku spore zyski. Specjalistyczny portal gospodarczy wnp.pl wyliczył, że koncern ArcelorMittal w pierwszym półroczu 2008 roku zarobił na czysto 5,3 mld euro. Ile z tej kwoty przypada na Polskę, nie wiadomo, bo firma nie chce ujawnić tych danych. Związkowcy są jednak przekonani, że i polskie huty będą miały w tym roku zyski. - Hutnikom za dobrą pracę należą się premie świąteczne. Jesteśmy przekonani, że pracodawcę na nie stać - mówi Jerzy Goiński, szef \"S\" w ArcelorMittal Poland, i dodaje, by sprawy premii nie łączyć z wygaszaniem pieców, bo decyzję w tej sprawie nazywa pochopną. - Sankcje dotknęły tylko polskich hut, podczas gdy europejskie zakłady należące do Mittala produkują w najlepsze - podkreśla związkowiec.

Andrzej Krzyształowski, rzecznik ArcelorMittal Poland, przyznaje, że pierwsze półrocze było rzeczywiście dobre, ale pod koniec roku sytuacja się zmieniła. Sprzedaż stali znacznie spadła, co na pewno odbije się na wynikach finansowych firmy. Czy w takiej sytuacji pracownicy dostaną nagrody? - pytamy.

- Skupiamy się na obronie miejsc pracy, a nie wypłacie jednorazowych premii - mówi Krzyształowski, ale zastrzega, że decyzja w sprawie tysiączłotowych nagród nie zapadła. - Zawsze gdy mieliśmy zyski, dzieliliśmy się nimi z załogą - zapewnia rzecznik.

Związkowcy patrzą na to mniej optymistycznie. - Co roku musimy wydzierać każdą dodatkową złotówkę - odpowiadają.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.