Większy magazyn Śląskiego Centrum Logistyki

1501253378 dji 0015

fot: ŚCL Gliwice

W zakończonym już sezonie żeglugowym na Kanale Gliwickim i Odrze wypłynęło z Gliwic do Wrocławia w sumie 421 barek z węglem. Łączna ilość surowca dostarczonego do wrocławskiej elektrociepłowni to 206 808 t

fot: ŚCL Gliwice

Działające od 30 lat przy gliwickim porcie śródlądowym Śląskie Centrum Logistyki przygotowuje nowe inwestycje. Spółka rozbuduje swój specjalistyczny magazyn wyrobów stalowych, powiększy też flotę pojazdów.

Spółka Śląskie Centrum Logistyki obsługuje m.in. gliwicki port rzeczny, kolejowy i drogowy terminal przeładunkowy oraz magazyny i biura. Należy w ponad trzech czwartych do samorządu Gliwic. Przez ostatnich 15 lat spółka zainwestowała w infrastrukturę, sprzęt przeładunkowy i transportowy oraz oprogramowanie około 120 mln zł.

Jak poinformował we wtorek, 4 czerwca, gliwicki magistrat w swoim biuletynie, Śląskie Centrum Logistyki planuje obecnie kolejne inwestycje. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć rozbudowa magazynu wyrobów stalowych: do 2020 r. jego powierzchnia ma się zwiększyć z 4,8 tys. m kw. do blisko 7,8 tys. m kw. Powiększyć ma się również flota - do dotychczasowych 25 pojazdów ŚCL dołączyć ma 10.

"Planujemy dalszy rozwój firmy, szczególnie w obszarach transportu kolejowego i intermodalnego, w szczególności zaawansowanych projektów logistycznych łączących kilka rodzajów transportu" - zapowiedział cytowany przez miasto prezes Śląskiego Centrum Logistyki Jerzy Zachara.

"Multimodalność jest jednym z atutów naszej firmy. Dostęp do autostrad A1 i A4, Drogowej Trasy Średnicowej, głównych szlaków połączeń kolejowych oraz Odrzańskiej Drogi Wodnej w postaci portu śródlądowego i Kanału Gliwickiego jest nie do przecenienia dla sektora usług logistycznych" - ocenił dyrektor ds. rozwoju ŚCL Robert Goc.

Przewidziany do rozbudowy, oddany do użytku w 2012 r. specjalistyczny magazyn wyrobów stalowych ma obecnie 4,8 tys. m kw. powierzchni. W hali znajdują się m.in. suwnice do szybkiego przeładunku wyrobów stalowych, wewnętrzny kolejowy tor przeładunkowy, urządzenia do kontroli warunków składowania, zaplecze do prostych usług np. cięcia stali, a także pomieszczenia biurowe.

Magazyn wyrobów stalowych był jedną z szeregu inwestycji spółki w ostatnich latach. Jak wynika z jej danych, posiada ona obecnie na terenie 47,6 ha przy gliwickiej ul. Portowej ok. 28 tys. m kw. powierzchni magazynowej oraz place składowe o pojemności 70 tys. t.

W połowie 2016 r. otwarto tam zbudowany kosztem ok. 25 mln zł bimodalny magazyn o powierzchni 10 tys. m kw. (obsługiwany transportem drogowym i kolejowym). Składowane lub przeładowywane są tam wyroby przemysłowe m.in. branży papierniczej, chemicznej, a także meble i sprzęt AGD.

Śląskie Centrum Logistyki rozpoczęło działalność w 1989 r. jako Śląski Wolny Obszar Celny SA. Spółkę powołano do utworzenia i organizowania wolnego obszaru celnego oraz zarządzania i administrowania portami w Gliwicach i Kędzierzynie-Koźlu. W 2002 r. jej nazwę zmieniono na obecną, a miasto wniosło teren i nieruchomości gliwickiego portu, stając się większościowym akcjonariuszem (pozostali to m.in. DB Cargo Polska oraz OT Logistics).

Spółka zatrudnia obecnie 160 osób. Oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie transportu, spedycji, przeładunku oraz logistyki drogowej, kolejowej i wodnej śródlądowej. W gliwickim porcie rocznie przeładowywanych jest na barki ok. 250 tys. t węgla. Przez teren spółki przejeżdża rocznie ok. 40 tys. wagonów kolejowych i ok. 130 tys. ciężarówek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.