Wieczorek: dwie metody wydobycia węgla

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wydobycie w ścianie 212 zaczęło się pod autostradą A4, a teraz prowadzone jest pod ul. Szopienicką na osiedlu Wysockiego w Katowicach, a eksploatacja ściany zawałowej 142 toczy się pod terenami zielonymi w okolicach Starej Wesołej - dzielnicy Mysłowic...

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dziennikarze mieli okazję przyglądać się, jak w kopalni Wieczorek wygląda eksploatowanie ścian "na zawał" i "na podsadzkę". Różnica ta jest wymuszona tym, co znajduje się nad ścianą - na powierzchni.

Prowadzona przez Wieczorek, ale znajdująca się w obszarze górniczym innej holdingowej kopalni - sąsiedniej Murcki-Staszic - ściana 142 jest ścianą zawałową. Oznacza to, że obszar, z którego kombajn wybierze węgiel, wypełnia się tym, co znajduje się nad pustą przestrzenią... Strop zawala się. Czasem następuje to samoczynnie, a czasem przy udziale ludzi, którzy wywołują zawał za pomocą środków strzałowych.

Taka metoda oczywiście wywiera wpływa na to, co znajduje się na powierzchni, nad eksploatowanym obszarem, powodując obniżanie terenu i występowanie szkód górniczych. Dlatego właśnie metoda zawałowa stosowana jest tam, gdzie pozwalają na to warunki na powierzchni. Opisywana ściana 142 znajduje się 662 m pod terenami leśnymi, w okolicach dzielnicy Stara Wesoła, należącej do Mysłowic.

Tam, gdzie zabudowania na powierzchni nie pozwalają na to, by prowadzić eksploatację z zawałem stropu, trzeba zastosować inne metody. Położona 564 m pod ul. Szopienicką w Katowicach (os. Wysockiego) ściana 212 jest tzw. ścianą podsadzkową. Oznacza to, że w pustki poeksploatacyjne rurociągami za pośrednictwem wody (którą potem odpompowuje się na powierzchnię) dostarcza się piasek, który wypełnia puste przestrzenie. To oczywiście sprawia, że warstwy położone nad obszarem eksploatowanym obniżają się znacznie słabiej niż w przypadku metody zawałowej.

- Ta metoda jest znacznie bardziej kosztowna i wymaga większego nakładu pracy, ale tak właśnie należy prowadzić eksploatację, by zminimalizować skutki na powierzchni - wyjaśnił mgr inż. Roman Walkowski, nadsztygar bhp w KWK Wieczorek, który oprowadzał delegację dziennikarzy po podziemiach kopalni.

Wydobycie w ścianie 212 zaczęło się pod autostradą A4, a teraz odbywa się pod ul. Szopienicką na osiedlu Wysockiego w Katowicach.

Eksploatacja ściany zawałowej 142 toczy się pod terenami leśnymi w okolicach dzielnicy Mysłowic - Starej Wesołej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.