Więcej pieniędzy na inwestycje

Wentylator GAL

fot: Jarosław Galusek

Stacja wentylatorów w kopalni Chwałowice jest trzecią kluczową inwestycją Kompanii Węglowej w tym roku

fot: Jarosław Galusek

Górniczy przedsiębiorcy przeznaczają coraz więcej pieniędzy na inwestycje. Do końca września br. środki wydatkowane na ten cel wyniosły 1,795 mld zł i były o 567,5 mln zł wyższe niż w analogicznym okresie 2008 r. Znacząca większość pieniędzy przeznaczanych na rozwój – aż 1,372 mld zł – pochodziła ze środków własnych spółek węglowych.

Aby finansować inwestycje, górnictwo sięga także po kredyty i pożyczki (48,35 mln zł) oraz finansowanie z innych źródeł, np. leasingu (374,7 mln zł). Inaczej niż w roku ubiegłym, wśród źródeł finansowania inwestycji nie ma środków z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W ciągu dziewięciu miesięcy 2008 roku branża pozyskała z tego kierunku 12,6 mln zł.

Największe wydatki ponoszone są na zakup maszyn i urządzeń. Nakłady poniesione na ten cel wyniosły 1,027 mld zł i były wyższe niż przed rokiem o 432,7 mln zł. W ramach tych środków zakupiono m.in. sekcje obudów zmechanizowanych, urządzenia transportu poziomego, takie jak kolejki podwieszane i spągowe oraz maszyny urabiające. Prawie 50 mln więcej niż w 2008 roku przeznaczono na drążenie wyrobisk. Kwota 423,9 mln zł wydatkowana została na sfinansowanie 271,4 km robót przygotowawczych. To o 12,5 km więcej niż w analogicznym okresie 2008 r. Wyższe są także środki przeznaczone na poprawę jakości węgla. Do końca września na modernizację i rozbudowę zakładów wzbogacania wydatkowano 51 mln zł. Do 33,4 zł na tonę (o 12,3 zł/t) wzrósł wskaźnik natężenia inwestycji. Przy pracach związanych z inwestycjami w wyrobiska górnicze zatrudniono 82 firmy zewnętrzne.

W tej statystyce wyszczególniono także podmioty opracowujące dokumentacje techniczne oraz realizujące dostawy materiałów i urządzeń. Najwięcej firm zatrudniano na powierzchni kopalń przy zadaniach inwestycyjnych z zakresu ochrony środowiska, modernizacji zakładów przeróbki mechanicznej węgla, modernizacji rozdzielni wysokich napięć, gospodarki energetycznej, dyspozytorni metanometrycznych, pompowni głównych, sieci gazowych i wentylacyjnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.