Spółka z Jastrzębia-Zdroju nie oszczędza w zakresie wydatków na bhp. Dołożyła na ten cel 400 mln zł

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Obecnie JSW posiada cztery zakłady wydobywcze. To: Borynia-Zofiówka-Bzie, Budryk, Knurów-Szczygłowice oraz Pniówek

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Nakłady na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy znacząco wzrosły w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Porównując rok do roku, różnica wynosi ponad 400 mln zł. W 2022 r. JSW na ten cel wydała 1,14 mld zł, natomiast w roku minionym było to już ponad 1,55 mld zł. W skład Spółki wchodzą cztery kopalnie, w których zatrudnionych jest ok. 21 tys. pracowników.

Pozycją numer jeden pod względem nakładów była i jest profilaktyka w zakresie zagrożeń naturalnych. W 2022 r. na ten cel wydano 800 mln zł. W roku minionym było to już ponad miliard zł. Główną pozycją w tym zakresie była profilaktyka zagrożenia pożarowego. Na ten cel wydano 344,1 mln zł. Rok wcześniej było to 258 mln zł. Nakłady wzrosły także w zakresie profilaktyki pozostałych zagrożeń naturalnych. W przypadku zagrożenia metanowego wzrosły one z 236 mln zł w roku 2022 do 282,7 mln zł w roku 2023, klimatycznego – ze 123 mln zł do 187 mln zł, zawałami – ze 100 mln zł do 139,5 mln zł, wybuchem pyłu węglowego – z 63,4 mln zł do 78,9 mln zł, wodnego – z 12,6 mln zł do 20,3 mln zł i tąpaniami – z 7 mln zł do 9 mln zł.

Pozostałe koszty obejmowały m.in. zakup sprzętu ochrony osobistej – 54,9 mln zł, odzieży i obuwia roboczego – 13,8 mln zł, koszty związane z ochroną zdrowia pracowników – 16,8 mln zł oraz koszty związane ze szkoleniem pracowników – 8,8 mln zł. W każdym z tych elementów nakłady także wzrosły. Najbardziej, jeśli chodzi o zakup sprzętu ochrony osobistej. W 2022 r. na ten cel wydano 47 mln zł, a w roku minionym było to już prawie 55 mln zł. Ponadto na ochronę zdrowia pracowników wydano w 2023 r. o 2,8 mln zł więcej, niż miało to miejsce rok wcześniej.

Pozostałe koszty obejmowały m.in. zakup sprzętu ochrony osobistej (47 mln zł), odzieży i obuwia roboczego (12 mln zł), szkolenia (7,5 mln zł) oraz ochronę zdrowia pracowników (14 mln zł).

Warto dodać, że JSW inwestuje również w poprawę warunków pracy, m.in. w klimatyzację wyrobisk, odwadnianie poziomów, stosowanie odpylaczy i systemów zraszania, jak również w modernizację central metanometrycznych i urządzeń pomiarowych. Spółka dba także o odpowiednie wyposażenie swoich służb. W 2022 r. na sprzęt ratowniczy wydała 7 mln zł. JSW to największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej, największa spółka węglowa notowana na warszawskim parkiecie oraz jeden z największych pracodawców w Polsce. Spółka powstała w 1993 r. Obecnie posiada cztery zakłady wydobywcze, z czego dwa są wieloruchowe. Są to: Borynia-Zofiówka-Bzie, Budryk, Knurów-Szczygłowice oraz Pniówek. W skład Grupy JSW wchodzą także koksownie: Przyjaźń, Radlin i Jadwiga. Są one zgromadzone w spółce JSW Koks. Poza nią w skład Grupy wchodzi jeszcze 16 innych firm. W sumie zatrudnionych jest w nich 30 tys. osób, z czego 21 tys. w samej JSW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia. 

50 turbin na Bałtyku. Oto Orlen finalizuje budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy infrastruktury oraz przygotowania do przekazywania energii do krajowej sieci elektroenergetycznej.