Wejście do opuszczonej sztolni wymaga zgody właściciela terenu

fot: Tomasz Rzeczycki

Sztolnia Książęca w Górach Złotych

fot: Tomasz Rzeczycki

Kilkanaście sudeckich sztolni ma otrzymać w najbliższych latach zabezpieczenie w postaci krat zabezpieczających. Kraty te mają być zamknięte w okresie jesienno-zimowym z uwagi na ochronę hibernujących nietoperzy. W okresie letnim zabezpieczenia te mogą być otwierane. Czy oznacza to automatycznie możliwość legalnej penetracji tych wyrobisk przez eksploratorów? Okazuje się, że nie.

-  Osoba zainteresowana wejściem do sztolni musi uzyskać zgodę właściciela lub zarządcy terenu. Co do konieczności każdorazowego uzyskiwania takiej zgody, kwestia ta uzależniona jest od ustaleń z właścicielem czy zarządcą terenu. Sztolnie są miejscem zimowania nietoperzy – zwierząt objętych ochroną ścisłą na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia obowiązują wobec nich określone zakazy, w tym m. in. zakaz umyślnego zabijania, płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu. W związku z tym wejście do sztolni w okresie zimowania nietoperzy wymaga uzyskania zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek – informuje Katarzyna Łapińska, regionalny konserwator przyrody we Wrocławiu.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu w latach 2020-2023 realizuje zadanie pod nazwą „Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000”. W ramach inwestycji, nowe zabezpieczenia w postaci krat lub betonowych kręgów mają otrzymać sztolnia Rycerska w Górach Kamiennych, cztery sztolnie pozostałe po kopalni uranu i fluorytu w Kletnie oznaczone numerami 7, 12, 17 i 27, pouranowa sztolnia we wsi Janowa Góra i sztolnia w nieczynnym kamieniołomie łupków w Złotym Jarze w Górach Złotych. Prócz tego zabezpieczone mają być wyrobiska pozostałe po nieukończonej budowie ostatniej kwatery głównej wodza Trzeciej Rzeszy w Górach Sowich, oznaczone jako Soboń I i Soboń II.

Konserwacja bądź wymiana istniejących krat na nowe ma nastąpić w otworze wejściowym do podziemnej kopalni znajdującej się w kamieniołomie koło wsi Stolec, w sztolniach kopalni Augusta w Górach Sowich, w sztolni w Podlesiu koło Dzikowca niedaleko Nowej Rudy. Natomiast w górze Osówce jedno z wejść do podziemnej trasy turystycznej ma mieć wymienioną bramę wejściową. Tam też zabezpieczony ma być szeroki szyb.

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu nie planuje w tym roku podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie wejść do sztolni i wyrobisk pogórniczych w obiektach innych niż uwzględnione w projekcie pn. „Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000”. Natomiast w kolejnych latach podjęcie działań w odniesieniu do innych obiektów uzależnione będzie od ewentualnych potrzeb ich zabezpieczenia oraz posiadanych środków finansowych - dodaje Katarzyna Łapińska.

Opuszczone przed laty sudeckie sztolnie i kopalnie są od lat atrakcyjnym miejscami dla penetratorów i miłośników dawnego górnictwa kruszcowego. Część z nich, jak. np. Sztolnia Rycerska, dostępna jest bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu górniczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.