Węglowodory: niższe opłaty dla poszukujących

1386770148 wjherowo opalino 02

fot: PGNiG

W2013 roku przeprowadzono w Polsce tylko 12 odwiertów poszukiwawczych...

fot: PGNiG

Resort środowiska wprowadził niższe opłaty z tytułu użytkowania górniczego związanego z poszukiwaniem i rozpoznawaniem węglowodorów - poinformowało ministerstwo. Takie opłaty muszą płacić firmy, które poszukują złóż ropy czy gazu.

Opłaty wynikają z ustawy Prawo geologiczne i górnicze, a zasady naliczania wynagrodzenia za ustanowienie użytkowania górniczego są regulowane dokumentem przyjmowanym przez kierownictwo MŚ.

Są one corocznie płacone przez przedsiębiorców poszukujących czy rozpoznających złoża.

"Obniżenie wynagrodzenia było możliwe dzięki zmniejszeniu stawek eskalacyjnych i stawki podwyższonej" - poinformowało ministerstwo.

Resort wyjaśnił, że te dwa pojęcia dotyczą sposobu obliczania wynagrodzenia z tytułu użytkowania górniczego, w sytuacji, w której przedsiębiorca w trakcie trwania umowy nie wykonał przewidzianych koncesją robót geologicznych oraz nie zwolnił części obszaru objętego umową. Takie sytuacje skutkują zwiększeniem zmiennych w algorytmie służącym do obliczania stawek wynagrodzenia.

Stawki podstawowe (bazowe) obliczane są na okresy trzech i pięciu lat według schematu: powierzchnia objęta umową razy stawka wyrażona w ustawie. Przy przekroczeniu czasu trwania umowy ustanowienia użytkowania górniczego (trzy i pięć lat) stawki wynagrodzenia obliczane są według podwyższonego algorytmu, a również w przypadku niewykonania robót albo niezwolnienia części obszaru wchodzą w grę podwyższone opłaty.

Jak dodano, możliwość obniżenia wynagrodzenia, ustalanego w umowach między przedsiębiorcą a Skarbem Państwa, będzie zależna od trybu, w jakim została zawarta umowa o ustanowienie użytkowania górniczego.

"Planowane zmiany nie obejmą umów zawartych w drodze przetargu lub procedury +open door+. W przypadku umów zawartych w trybie bezprzetargowym obniżenie wynagrodzenia będzie możliwe poprzez podpisanie aneksu do umowy zgodnie z przepisami prawa cywilnego" - podkreślono.

Ważna zmiana dotyczy ponadto waloryzacji wynagrodzenia.

"Zgodnie z nowymi zasadami, w przypadku gdy termin płatności przypada w okresie od 1 stycznia do 1 marca danego roku, wynagrodzenie uwzględniające waloryzację uiszcza się w terminie do 1 marca danego roku. Zmiana podyktowana była ruchomym czasem publikowania ogłoszenia przez prezesa GUS średniorocznych wskaźników towarów i usług konsumpcyjnych, na podstawie, którego dokonuje się waloryzacji. Ta zmiana dotyczy również użytkowników górniczych poszukujących i rozpoznających kopaliny inne niż węglowodory" - wyjaśnił MŚ.

Przedsiębiorcy z nowych zasad będą mogli korzystać od 1 stycznia 2016 r., przy założeniu, że przygotowanie aneksów do wszystkich obowiązujących umów nastąpi w III-IV kwartale br. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.