Przedwojenna Magistrala Węglowa przed dużą modernizacją

fot: Tomasz Rzeczycki

Magistrala Węglowa na terenie stacji Kościerzyna

fot: Tomasz Rzeczycki

W 2024 r. mają się rozpocząć utrudnienia na północnym odcinku Magistrali Węglowej w województwie pomorskim. Ta jednotorowa w większości trasa ma zostać zelektryfikowana i dostosowana do lepszych parametrów. Podróżnych czekać będą utrudnienia i zastępcza komunikacja autobusowa na różnych odcinkach w zależności od przebiegu robót.

Licząca 206 km linia kolejowa nr 201 Nowa Wieś Wielka - Bydgoszcz - Kościerzyna - Gdynia Port stanowi północny fragment przedwojennej Magistrali Węglowej. Niestety, na liczącym 155 km odcinku Maksymilianowo - Gdańsk Osowa tak jak przed wojną jest to trasa jednotorowa i niezelektryfikowana. Chociaż węgiel nadal pozostaje głównym towarem wożonym na liniach nr 201 i 131 składających się na Magistralę Węglową, to jednak przewozy do i z portów w Gdańsku i Gdyni prowadzone są w dużej mierze okrężną trasą przez Laskowice Pomorskie i Tczew. To ma ulec zmianie, za sprawą modernizacji linii 201.

– Prace budowlane powiązane z modernizacją linii kolejowej nr 201 prowadzone są od 2021 r. Aktualnie PLK SA realizują prace na liniach stycznych – na tak zwanym bajpasie kartuskim oraz na linii nr 229 Glincz – Kartuzy wraz z budową nowej łącznicy w obrębie stacji Kartuzy. W nowym rozkładzie jazdy pociągów dla linii kolejowej nr 201 przewidziano całoroczne trasy na odcinkach Maksymilianowo – Lipowa Tucholska, Kościerzyna – Rębiechowo, Somonino – Rębiechowo, Gdańsk Osowa – Gdynia. W związku z modernizacją linii nr 201 w 2024 r. i latach następnych planowane są zamknięcia torowe i wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej na różnych odcinkach - informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Zakres inwestycji jest spory. Linia nr 01 ma być zelektryfikowana tam, gdzie nie ma jeszcze sieci trakcyjnej - czyli pomiędzy Gdynią a Maksymilianowem. Od Maksymilianowa do stacji Gdańsk Osowa mają być dwa tory szlakowe, a na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna ma być dobudowany trzeci tor. Pociągi towarowe mają pojechać z prędkością do 100 km na godzinę, a osobowe jeszcze szybciej.

Nie przewidziano jednak tak przydatnego rozwiązania, jakim byłoby utworzenie na skrzyżowaniu linii nr 201 z linią kolejową nr 203 Kostrzyn - Tczew dwupoziomowego przystanku pasażerskiego zamiast dotychczasowego rozwiązania z dwoma osobnymi przystankami.

– W zakresie zaplanowanych prac nie ma takich rozwiązań - potwierdza Katarzyna Łapińska z PKP PLK.

Optymistyczne prognozy mówią, że inwestycja miałaby być zakończona do 2028 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.

Inflacja na koniec roku wyniesie 2,9 procent? Tak przewiduje NBP

Według centralnej ścieżki projekcji, którą w piątek opublikował Narodowy Bank Polski, inflacja na koniec 2026 r. wyniesie 2,9 proc., na koniec 2027 r. 2,7 proc., a na koniec 2028 r. 2,2 proc. Jednocześnie wzrost PKB na koniec br. powinien wynieść 3,7 proc.

Wprowadzenie systemu ETS2 może podbić inflację w Polsce o 2 pkt. proc.

Wprowadzenie systemu ETS2 może podbić inflację w Polsce o 2 pkt. proc. - poinformował w piątek na konferencji dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski. Bez skutków ETS2 inflacja średnioroczna w 2028 r. będzie poniżej 2,5 proc.

Górska adrenalina w Szczyrku. Wielkie otwarcie Salamandra Alpine Coaster

Dynamiczne zakręty, efektowne spirale, ekscytujące zjazdy i przepiękne górskie krajobrazy – to Salamandra Alpine Coaster, najnowocześniejsza kolejka grawitacyjna w Beskidach. Powstała w Szczyrku, a na sobotę, 11 lipca 2026 r., zaplanowano wielkie otwarcie nowej atrakcji.