Węglokoks: huta w gliwickich Łabędach świętuje 170 lat

fot: Witold Gałązka/ARC

Uroczyście i radośnie, z udziałem gości i całej załogi, świętowano 170 lat hutnictwa w Łabędach

fot: Witold Gałązka/ARC

+26 Zobacz galerię

Galeria
(29 zdjęć)

- Branża hutnicza w Polsce nie tylko nieprzerwanie trwa, ale też umacnia się, modernizuje i w ostatnich latach znacząco zwiększa produkcję. Znakomitym tego przykładem są osiągnięcia Huty Łabędy i przeprowadzone tutaj nowoczesne inwestycje, które wytyczają obiecujące perspektywy, zarówno dla Państwa firmy, jak i dla śląskiego regionu - napisał prezydent RP Andrzej Duda do gliwickich hutników z okazji 170-lecia Huty Łabędy.

Jubileusz świętowano w Łabędach w piątek, 18 maja, z udziałem przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dery, wicewojewody śląskiego Mariusza Trepki, parlamentarzystów - senatora Adama Gawędy, posłów na Sejm Barbary Dziuk i Jarosława Gonciarza. Na uroczystą rocznicę wmurowania w 1848 r. kamienia węgielnego pod budowę historycznej protoplastki - huty Hermina - przybyli też do Łabęd przedstawiciele Grupy Kapitałowej Węglokoks, samorządu miejskiego i gospodarczego, środowiska naukowego z GIG, AGH, Politechniki Śl., Instytutu Metalurgii Żelaza, władz Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności i hutniczych związków zawodowych, prezesi i dyrektorzy przedsiębiorstw-kontrahentów Huty Łabędy.

Zenon Górniak, prezes i dyrektor naczelny huty, poprosił o uczczenie minutą ciszy tragedii, do której doszło w kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Podniosła się ze zgliszcz, jest w niezłej kondycji!
W swym przemówieniu prezes Górniak przypomniał kamienie milowe dziejów huty, akcentując, że w okres powojenny weszła zupełnie zdewastowana po zdemontowaniu zakładu i wywiezieniu go wraz z częścią kadry hutniczej "szerokim torem" do ZSRR. Wpomniał o zaawansowanych planach zbudownia w Łabędach nad Kanałem Gliwickim i Dzierżnem "Nowej Huty", którą ostatecznie decyzje "niekoniecznie polskich władz" ulokowały pod Krakowem. Podkreślił, że w 1974 r. zapadła decyzja przystosowania walcowni do produkcji profili V, dzięki którym huta gliwicka stała się największym w Europie dostawcą łuków giętych na obudowy dla górnictwa.

- Pielęgnujemy tę specjalność do dzisiaj, 70 proc. sprzedaży huty to produkcja górnicza - mówił prezes Górniak, opisując też wysiłek restrukturyzacji i dywersyfikowania produkcji oraz nakłady poniesione w tym celu w latach 2009-2016 (ok. 270 mln zł) na nową Walcownię Rur a wcześniej Wydział Kształtowników.

Hutnictwo w Polsce nieprzerwanie trwa
Andrzej Dera odczytał list prezydenta RP do hutników, w którym Andrzej Duda przypomniał prawdawną, ponaddwutysiącletnią historię hutnictwa na ziemiach polskich, sukcesy Zagłębia Staropolskiego. prekursorów nowoczesnego przemysłu metalurgicznego. Podkreślił, jak udanym programem było stworzenie w międzywojniu Centralnego Okręgu Przemysłowego.

"Od stuleci, dawniej i dziś, hutnictwo stanowi ważną dziedzinę gospodarki narodowej. (...) Uświadamiamy sobie, że wolność i suwerenność muszą znajdować umocnienie w rozwoju ekonomicznym, w swobodzie gospodarowania, w konsekwentnej reindustrializacji kraju, w zdolnościach twórczych Polaków" - stwierdził prezydent i pozdrowił hutników w Łabędach.

"Na Państwa ręce chciałbym jednocześnie złożyć wyrazy głębokiego uznania dla wszystkich polskich hutników i wszystkich pracowników przemysłu hutniczego w naszej Ojczyźnie. To dzięki Państwa wysokim kompetencjom, ofiarnej pracy, umiejętności budowania zawodowej wspólnoty, bez której nawet w zawansowanym technologicznie hutnictwie nie uda się odnieść sukcesów – branża hutnicza w Polsce nie tylko nieprzerwanie trwa, ale też umacnia się, modernizuje i w ostatnich latach znacząco zwiększa produkcję. Znakomitym tego przykładem są osiągnięcia Huty Łabędy i przeprowadzone tutaj nowoczesne inwestycje, które wytyczają obiecujące perspektywy, zarówno dla Państwa firmy, jak i dla śląskiego regionu" - napisał Andrzej Duda.

Odznaczenia od Prezydetna RP
W imieniu Prezydenta RP Andrzej Dera dokonał aktu dekoracji pracowników Huty Łabędy wysokimi odznaczeniami państwowymi.

Złotym Krzyeżem Zasługi za działalność społeczną i charytatywną oraz wkład w rozwój polskiego przemysłu uhonorowano prezesa Zenona Górniaka.
Złotym medalem za długoletnią służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków odznaczeni zostali: Janusz Fedyszyn, Mieczysław Folek, Eugeniusz Karbownik i Norbert Szukała, a srebrnym - Marzena Allamoda, Bogusław Lewandowski i Janusz Szwinc.

Z okazji jubileuszu 170-lecia huty wyróżniono też odznaczeniami branżowymi zasłużonych pracowników oraz jubilatów, którzy mogą poszczycić się 45-letnim stażem pracy w hutnictwie.

Jedna z najlepszych polskich hut
Do serdecznych gratulacji dla całej załogi dołączył wiceprezes ds. handlowych Węglokoks SA Tomasz Heryszek, który zauważył w przemówieniu, że początki huty przed 170 laty sięgają zawieruchy Wiosny Ludów, kiedy "w Europie budził się nowy ład społeczny, gospodarczy, narodowy".

- Bardzo cieszę się w imieniu węglowo-hutniczej Grupy Węglokoks, że jesteśmy razem, że właśnie tu, w Łabędach, możemy pokazać hutnictwo, tak głęboko naznaczone w programach gospodarczych, po sformułowaniu reindustrializacji - mówił wiceprezes Węglokoksu. Podkreślił, że Huta Łabędy, w stu procentach polska, jest jednym z najlepszych zakładów przetwórstwa hutniczego w kraju.

W galerii: jubileusz 170-lecia huty w Łabędach, Gliwice, ul. Metalowców, piątek 18 maja 2018 r. (zdjęcia Witold Gałązka - "Trybuna Górnicza", portal nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów.