Media: Telewizja Polska urozmaici program...

fot: ARC

Przede wszystkim skutki ocieplenia dotknęłyby osoby, które mieszkają na terenach nabrzeżnych

fot: ARC

Komunikaty o zagrożeniach związanych m.in. z klęskami żywiołowymi od 2015 r. będą pojawiać się we wszystkich kanałach TVP - wynika z listu intencyjnego podpisanego przez ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego i prezesa TVP Juliusza Brauna.

Porozumienie dotyczy kontynuacji i rozszerzenia usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Polega on na innowacyjnym połączeniu usług dodatkowych dostępnych w telewizji cyfrowej i wykorzystaniu ich do powiadamiania o zdarzeniach ważnych dla bezpieczeństwa powszechnego, ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców. Informacje o zagrożeniach będą pojawiać się na ekranach telewizorów, w telegazecie i na Platformie Hybrydowej TVP, a także w serwisach internetowych, na smartfonach i tabletach; wysyłane będą też SMS-ami.

- Regionalny System Ostrzegania działa od września we wszystkich oddziałach TVP Regionalna. Chcemy, aby od przyszłego roku działał na wszystkich kanałach TVP umieszczonych na trzecim multipleksie cyfrowej telewizji. Przygotowaliśmy także dla systemów operacyjnych Android, iOS i Windows Phone darmową aplikację, dzięki której można otrzymywać powiadomienia na smartfon albo tablet - powiedział na konferencji prasowej wiceprezes odpowiedzialny m.in. za Ośrodek TVP Technologie Marian Zalewski.

Trzaskowski podkreślił konieczność dotarcia z takimi informacjami do wszystkich obywateli.

- W sytuacji zagrożenia jedyną rzeczą, na którą skarżą się obywatele to, to, że nie zostali na czas powiadomieni. Chodzi o to, żeby informować wszystkich obywateli w czasie rzeczywistym - powiedział minister.

Tłumaczył, że dużo łatwiej to zrobić za pomocą telewizji cyfrowej bądź aplikacji na urządzenia mobilne.

System ten może być także wykorzystany do innych działań.

- Ta technologia umożliwia przesyłanie nie tylko komunikatów o zagrożeniach, ale np. informacje o tym, że mamy w danym miejscu korek i zalecany jest objazd - powiedział minister.

Pilotażowo RSO wdrożono w województwie lubuskim w 2013 roku, a następnie system rozszerzono na całą Polskę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.