Wątpliwości: czy święta Barbara może być złota?

Barbara zawoja1 KK

fot: Krystian Krawczyk

Proboszczowi parafii św. Klemensa Papieża i Męczennika z Zawoi czarny kolor węglowej rzeźby, daru górników nie przeszkadzał.

fot: Krystian Krawczyk

Jeszcze pół roku do Barbórki, a już głośno wokół św. Barbary. A to za sprawą proboszcza podbędzińskiej parafii, który darowaną rzeźbę patronki górników przemalował na złoto, bo czerń węgla, z którego ją wykonano, nie... pasowała do wystroju kościoła. W Psarach jedni mówią, że proboszcz nic złego nie uczynił. Inni, że nie powinien ozłacać św. Barbary.

120-centymetrową figurę artysta wyrzeźbił w bryle węgla z podkładów nieistniejącej już kopalni Grodziec (k. Będzina). Trafiła do kościoła pw. Piotra i Pawła, jako dar ufundowany przez psarskich górników.
 

Oczywiście najbardziej oburzeni metamorfozą św. Barbary są górnicy. Dla nich bowiem był to nie tylko posąg patronki, ale i wspomnienie po zamkniętej kopalni. Wspomnienie przykryło złoto, pozostała jeno figura.
 

Proboszcz parafii, ks. Jan Piekarski Dziennikowi Zachodniemu wyjaśnia, dlaczego święta jest złota, choć z początku była czarna. Ksiądz nie podziela oburzenia części psarskiej społeczności. Dodaje, że zmianę koncepcji artystycznej konsultował z diecezjalnym konserwatorem zabytków...
 

- Chodziło mi tylko i wyłącznie o względy estetyczne, tak by figurka pasowała do wystroju kościoła...
 

Podobno zbulwersowani mieszkańcy mają iść ze skargą do biskupa sosnowieckiego. A jeśli hierarcha każe ks. Piekarskiemu świętą na powrót uczynić czarną? A jeśli ktoś z parafii uświadomi sobie, że św. Barbara z Nikomedii nie tylko patronką górników, ale również... więźniów? Bo w całym tym zamieszaniu jest i pozytywna strona rzeczywistości: będzie można dokładnie dowiedzieć się kim była święta męczennica, którą ksiądz proboszcz wolał widzieć w złocie niż w czerni.
 

Nie wiadomo, kiedy urodziła się. Wiadomo, że została ścięta 4 grudnia 305 r. w Nikomedii (Egipt), bo nie chciała wyrzec się wiary chrześcijańskiej. Na ołtarze została wyniesiona za papieża Grzegorza I (590-604 r.). W Polsce pierwsze zapisy o jej świętości (a tym samym przyczynki do adoracji świętej) znajdujemy w modlitewniku córki Mieszka II - Gertrudy (pocz. XI wieku).
 

W ikonografii św. Barbara przedstawiana jest w długiej tunice i w płaszczu, z koroną na głowie, niekiedy w czepku. W ręku trzyma kielich i hostię, bo wg legendy tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię Świętą. Czasami ukazywana jest z wieżą, w której była więziona (wieża ma zwykle trzy okienka, które miały przypominać Barbarze prawdę o Trójcy Świętej), oraz z mieczem, od którego zginęła.
 

Św. Barbara jest, jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy, między innymi górników, hutników, kamieniarzy, marynarzy, rybaków, żołnierzy,, więźniów... Św. Barbara jest również patronką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obok obok Matki Boskiej Piekarskiej i św. Jacka, główną patronką archidiecezji katowickiej.
 

Nic nie jest powiedziane, że figura św. Barbary nie może być złota. Po co jednak, skoro ktoś ją przedstawił w czerni? Rodzi się teraz pytanie: po co ją teraz odzierać ze złoceń? Chyba tylko dlatego, by nie komuś taka figura nie kojarzyła się ze złotym cielcem z Biblii..
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala