Warszawska giełda rozpoczęła tydzień od spadków

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W całym 2022 r. łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW osiągnęła 293,1 mld zł, o 11,4 proc. mniej rdr

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Po ataku USA na irańskie instalacje nuklearne, na warszawskie Giełdzie Papierów Wartościowych tydzień rozpoczął się od spadku indeksów. Wskaźnik szerokiego rynku, indeks WIG, spadł w poniedziałek o 0,58 proc., do 99824,30 pkt., a WIG20 stracił 0,46 proc., zniżkując do 2722,95 pkt.

Według analityków PKO BP początek nowego tygodnia przynosi negatywny impuls dla globalnych nastrojów inwestycyjnych. Jest to związane z weekendowym atakiem USA na obiekty atomowe w Iranie oraz informacją, że parlament Iranu zatwierdził w niedzielę zamknięcie cieśniny Ormuz, przez którą transportowanych jest około 20 proc. światowych dostaw ropy naftowej.

Z kolei analitycy Credit Argicole zwracają uwagę, że zapoczątkowana dwa tygodnie temu wojna pomiędzy Iranem i Izraelem niesie za sobą ryzyko wybuchu pełnoskalowego konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Sytuacja w tym regionie rozwija się dynamicznie i nie można jednoznacznie wskazać, jaki pułap eskalacji zostanie osiągnięty.

Ich zdaniem trzy podstawowe czynniki ryzyka w kontekście wpływu wojny na sytuację gospodarczą i rynki finansowe to długość trwania konfliktu, stopień eskalacji konfliktu pomiędzy Izraelem a Iranem oraz zaangażowanie się w konflikt państw trzecich, w tym szczególnie USA, Chin i Rosji.

Według Credit Argicole pełne zamknięcie cieśniny Ormuz jest mało prawdopodobne, z uwagi na to, że stanowiłoby to dla Iranu ryzyko konfliktu z Chinami, które w dużej mierze polegają na ropie z Zatoki Perskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Saługa: Naszą ambicją jest, żeby przemysł nadal był na Śląsku

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa stwierdził, że śląski przemysł musi dostosować się do pędzącego świata.

Huta Częstochowa zakończyła remonty i uruchomiła już produkcję zbrojeniową

Huta Częstochowa zakończyła prowadzone od maja tzw. remonty średnie stalowni oraz walcowni i przywraca pełną produkcję - poinformował  prezes huty Adrian Sienicki. Zaznaczył, że huta uruchomiła już produkcję zbrojeniową.

Studenci w Koksowni Przyjaźń. Zobaczyli mieszankę wsadową i baterie koksownicze

Jaką drogę musi pokonać bryła węgla, aby stała się jednym z najważniejszych surowców dla światowego hutnictwa? Odpowiedź na to pytanie poznawali studenci Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas wizyty w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej należącej do JSW Koks.

Pół miliarda złotych na inwestycje. Nowy biznesplan WĘGLOKOKSU dla hutnictwa

W Hucie Łabędy w Gliwicach podpisano zaktualizowany biznesplan dla segmentu hutniczego Grupy Kapitałowej WĘGLOKOKS.